W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 800-lecia Mikołowa. 2 marca w Miejskim Domu Kultury odbyła się impreza podsumowująca te obchody w szkołach i przedszkolach.
Spotkanie, na którym obecni byli przedstawiciele władz miasta w osobach burmistrza i jego zastępców, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, reprezentanci kuratorium oświaty oraz miejskich instytucji, radni, a jako gość honorowy Maria Lipok-Bierwiaczonek, współautorka książki „Mikołaj i tajemnica liczby 1222”, rozpoczęło się od brawurowego wykonania piosenki „Drukarnia” przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.
Występy najmłodszych stanowiły jeden z głównych punktów programu. Na scenie zaprezentowali się również: członkowie grupy teatralnej z SP1 w inscenizacji fragmentu książki „Mikołaj i tajemnica liczby 1222”, Katarzyna Kasprzyszyn z SP3 w piosence „Moplik”, Dawid Moćko i Filip Górnik z SP3 z wierszem „Koza”, Natalia Malczyk z Przedszkola nr 5 w piosence „Mikołowska opowiastka”, Zuzanna Podolak z SP7 w piosence „Nie ma jak w Mikołowie”, Karolina Durczok SP7 w piosence „A ja kocham to miasto”, Tymoteusz Gruszka z SP10 z wierszem „Leń”, zespół taneczny z SP12 z piosenką „Blue girls”, przeurocza Helena Kupka z Przedszkola nr 6 w piosence „Gryfno frela”, Kaja Neumann z Przedszkola nr 6 z wierszem „Pan Hilary”, Aleksander Pacyga z Przedszkola nr 12 z wierszem „O Mikołowie”, a na zwieńczenie dzieci z Przedszkola nr 3 zaprezentowały taniec z szarfami.
Drugim głównym elementem imprezy był pokaz slajdów dokumentujących poszczególne jubileuszowe inicjatywy. Ich lista jest naprawdę imponująca: w czerwcu 2022 odbył się korowód przedszkolaków na rynku; Przedszkole nr 5 realizowało projekt „Kochane dzieciaki i nasze wspomnienia dawniej i dziś”; uczniowie SP1 spotkali się z Marią Lipok-Bierwiaczonek; Przedszkole nr 1 zorganizowało konkurs plastyczny „Mikołów oczami dziecka", w SP8 odbyła się akademia jubileuszowa połączona z otwarciem nowej szkoły; w SP6 zrealizowano film „Borowa Wieś. Jest takie miejsce”; w SP4 posadzono 800 krokusów oraz przygotowano spektakl na podstawie legend Antoniego Halora; uczniowie SP3 wystawili przedstawienie „Muzyczna historia Mikołowa”; SP4 zainicjowała akcję #kamyczki; SP3 przygotowała grę miejską w poszukiwaniu mikołowskich rycerzy; Przedszkola nr 13 i nr 2 zorganizowały spartakiadę przedszkolaków w hali MOSIR; SP1 zaprosiła na Jubileuszowy Bieg Charytatywny, a wspólnie z SP10 i SP12 na międzyszkolny konkurs interdyscyplinarny; Przedszkole nr 11 oraz SP10 ogłosiły konkurs fotograficzny na „Najpiękniejsze miejsca Mikołowa”; SP8 zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski „Dbosz o gwara? Chca by była, Żeby nigdy niy zginyła”; SP12 zorganizowała w Śląskim Ogrodzie Botanicznym konkurs „Mam talent”; Przedszkole nr 6 współorganizowało przedszkolny konkurs piosenki „Na ślonsko nuta”; Przedszkole nr 12 zorganizowało w MBP konkurs recytatorski „Ślonskie godanie wierszykiem podane”; SP8 przygotowała konkurs „Mikołowska jesień – impresje”; SP5 zaprosiła na międzyszkolne konkursy – plastyczny „Moje ulubione miejsce w Mikołowie” oraz na prezentację multimedialną „Mikołów – moje miasto dawniej i dziś”. Warto podkreślić, że powyższa lista nie jest pełna, ponieważ odbywały się również lekcje historii, spacery po mieście, spotkania w Muzeum, powstawały gazetki ścienne, albumy, przepiśniki, kalendarze, a uczniowie SP3 stworzyli kapsułę czasu.
Podsumowującemu spotkaniu w MDK, które w roli konferansjera poprowadził Jarosław Ciszek, towarzyszyły wystawy zwycięskich prac z poszczególnych konkursów. Całą imprezę przygotowało nauczycielskie grono Szkoły Podstawowej nr 5 pod kierunkiem jej dyrektor Jolanty Czekaj. (B)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…