Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – pierwsza w Polsce – to 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kwadratowych, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców, działa 240 tysięcy firm i przedsiębiorstw wytwarzających około 8 procent PKB naszego kraju.

Od samego początku jej częścią jest Mikołów. Niedawno miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu podsumowującym 5-lecie działania Metropolii i myślę, że to dobra okazja, by podzielić się z Państwem najważniejszymi informacjami dotyczącymi kierunków działań tego związku, a także korzyściami, jakie z członkostwa wynikają dla Mikołowa.
Gdyby zamknąć misję GZM w jednym zdaniu, mówiłoby ono o podejmowaniu działań poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców poprzez wprowadzanie wspólnych rozwiązań. Główne obszary działania to planowanie przestrzenne, transport, inwestycje infrastrukturalne, strategiczne gospodarowanie odpadami, rozwój gospodarczy i rozwój zrównoważony.

Transport publiczny
Z pewnością obszarem, w którym odnotowujemy ogromne korzyści z naszej przynależności do Metropolii, jest organizacja szeroko pojętego transportu publicznego. Metropolia obsługuje w tym względzie nie tylko 41 miast członkowskich, ale również inne gminy, które podpisały z nią w tym zakresie umowy (łącznie 56). Mówiąc o transporcie szeroko pojętym, mam na myśli zrównoważoną mobilność miejską, a więc transport kolejowy, autobusowy, rowerowy, a także potrzebną infrastrukturę, badania zachowań mobilnościowych czy wspólny bilet. W organizacji bieżącego transportu GZM odciąża nas, organizując „Metrolinie”, czyli przyspieszone połączenia autobusowe między miastami. Jest ich 10, a docelowo mają być 32. Są w 100% utrzymywane przez Metropolię, nie obciążają naszego budżetu. Jedną z tych linii jest biegnąca przez Mikołów M18 z Tychów do Gliwic. Niedługo powinny pojawić się także szybkie połączenia do Katowic i Rudy Śląskiej (planowane uruchomienie do końca roku). Metropolia opracowuje również Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To bardzo ważny dokument, który będzie szczególnie istotny przy pozyskiwaniu przez nas środków pozabudżetowych na projekty transportowe w przyszłej perspektywie unijnej. Poszczególnym gminom zapewne trudno byłoby dojść do porozumienia w tej sprawie, dlatego dobrze, że Metropolia stanowiąca dla nas wszystkich wspólny „parasol” bierze tę kwestie na swoje barki.
Kolejnym bardzo istotnym wieloletnim zadaniem Metropolii jest organizowanie kolei metropolitalnej. Tworzona w miastach członkowskich sieć transportowa ma mieć charakter hierarchiczny, a jej szkieletem będzie właśnie kolej. GZM bierze na siebie trudne zadanie stworzenia koncepcji tego przedsięwzięcia i opracowania studium wykonalności. Chcemy rozwijać zbiorowy transport szynowy, jako najbardziej ekologiczny. Mikołów ma być elementem tworzonej sieci. Jednym z elementów kolei metropolitalnej jest program Kolej+, w którym Mikołów nie tylko uczestniczy, ale jest liderem. W programie tym samorządy zobowiązane są do wniesienia wkładu własnego w wysokości 30% wartości projektu. To ogromne kwoty i nie byłoby nas na to stać. W przypadku miast śląskich wkład ten pokrywany jest w całości przez Metropolię jako organizatora transportu zbiorowego. Dzięki projektowi ma powstać dodatkowe połączenie kolejowe na linii Katowice – Orzesze (wzdłuż istniejącej linii). Oprócz niego w przyszłości powstać ma jeszcze sześć innych połączeń (m. in. Katowice  -Tychy i Katowice – Gliwice).

Wspólny bilet
Dzięki Metropolii od 2019 roku mamy wspólny bilet, nie tylko na autobusy, trolejbusy i tramwaje, ale także na pociągi Kolei Śląskich i Polregio. To prawdziwa korzyść i wygoda zwłaszcza dla mieszkańców takich miast jak Mikołów, obsługiwanych przez kilku  przewoźników. Wprowadzono także darmowe przejazdy autobusami dla dzieci i młodzieży (posiadających kartę ŚKUP). Uproszczono także taryfy.
W dziedzinie transportu publicznego istotną rolę odgrywa aspekt ekologiczny. Metropolia stawia na dbanie o środowisko naturalne, czego dowodem jest zakup 20 autobusów z napędem wodorowym, 32 pojazdów zasilanych energią elektryczną, 16 dwustanowiskowych mobilnych stacji ładowania i 9 stacji szybkiego ładowania (jedna z nich ma znaleźć się przy centrum przesiadkowym w Mikołowie) oraz popularyzacja technologii elektrycznych. Do tego dochodzi Rower Metropolitalny, czyli popularyzacja rowerów jako środków transportu, a nie tylko rekreacji. W ramach projektu powstaje metropolitalna sieć wypożyczalni rowerowych – będzie również w Mikołowie. Oznacza to, że będzie można wypożyczyć rower np. w naszym mieście i zostawić go w Rudzie Śląskiej, Tychach czy Katowicach. Koszt całości pokrywa GZM. Aby było po czym jeździć, budowana jest sieć velostrad (dróg dla rowerów). Ma być ich 7 o łącznej długości 120 km. To bardzo cieszy, bo Metropolia promuje rower jako bezemisyjny środek transportu. Uspokajam Państwa, my również złożymy wniosek o budowę velostrady z Mikołowa do Tychów.

Fundusz solidarności
Dzięki naszemu członkostwu w GZM-ie jesteśmy beneficjentami funduszu solidarności. Powstaje on ze składek członkowskich, a jego środki są wykorzystywane do niwelowania różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym miast i gmin członkowskich. Mikołów korzysta zarówno ze środków funduszu solidarności, jaki i środków Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, a otrzymane fundusze dwukrotnie przekraczają wysokość wpłacanych przez nas składek, co czyni Mikołów tzw. beneficjentem netto. Środki te wspomogły nas przy budowie II etapu centrum przesiadkowego, termomodernizacji budynków w naszym mieście i dopłatach do wymiany nieekologicznych pieców. Mikołów otrzymuje także środki na zabezpieczenie wkładu własnego w programie ekologicznym Stop Smog.

Tańszy gaz i energia
Ogromną korzyścią dla nas – szczególnie w tych niepewnych i trudnych czasach napędzanych inflacją i rosnącymi cenami mediów – jest możliwość grupowego zakupu gazu i energii elektrycznej. Wraz z 28 innymi gminami w 2021 roku podpisaliśmy umowę na zakup gazu i energii elektrycznej na dwa lata. Oznacza to, że jeszcze w roku 2023 będziemy korzystać z w/w mediów po cenach z 2021, co powinno przynieść kilkumilionowe oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie naszego zasobu mieszkaniowego.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to związek, w którym 41 włodarzy miast pracuje na partnerskich zasadach nad wspólnym celem: by na Śląsku i Zagłębiu żyło się dobrze i wygodnie oraz żeby nasz region mógł być konkurencją dla największych Metropolii w Europie. Jestem dumny, że Mikołów od samego początku jest częścią tego wielkiego przedsięwzięcia, a jak widać, korzyści płynących z tego faktu jest całkiem sporo, a z biegiem lat będzie ich jeszcze więcej.

Mateusz Handel
zastępca burmistrza Mikołowa

wykres felieton

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.07.2022 plakat 01 001 07.08.2022 plakat

 25.06.2022 plakat2 00123.07.2022 plakat 01 001

06.08.2022 plakat 00331.07.2022 plakat 01

22.06.2022 plakat 00123.07.2022 plakat 01 002

10.07.2022 plakat1 00210.07.2022 plakat1 003

Przewiń na górę