Mikroskop cyfrowy, wizualizer, szkielet, zestaw minerałów, laptop – to tylko niektóre pomoce naukowe zielonej pracowni „Zakątek Odkrywców” otwartej 8 grudnia w SP7 w Mokrem.
Jej utworzenie było możliwe dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i wygranej w ogłoszonym przez fundusz konkursie dla szkół na najlepsze pracownie przyrodnicze.
W przypadku mokierskiej Siódemki pozyskano ponad 39 tysięcy na utworzenie tej szkolnej ekopracowni. Przecięcia wstęgi dokonały autorki wniosku: Bożena Baranowicz oraz Aleksandra Radołowicz-Nieradzik, burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski oraz Teresa Kurzyca, dyrektor SP7.
Zanim jednak oficjalnie ją otwarto, uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym przekonywali, jak ważna jest edukacja dla naszej przyszłości. Okazją do sprawdzenia wiedzy dorosłych z zakresu nauk przyrodniczych były zdania przygotowane przez uczniów i nauczycieli siódemki.
Wyzwaniem stało się dopasowanie minerałów do ich nazw, zbudowanie modelu cząsteczki węglanu wapnia i podanie jego wzoru chemicznego czy też obliczenie, korzystając z prawa Archimedesa, siły wyporu plastikowego walca. Zadania rozwiązywali przybyli na uroczystość goście: władze miasta, przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Botanicznego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Rady Rodziców. Zmierzenie się z nimi było nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale także okazją do zaprezentowania możliwości sprzętu, w który sala jest wyposażona.
Był również tort oraz prezentacja zdjęć przyrodniczych z okolic Mokrego autorstwa Aleksandry Radołowicz-Nieradzik. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…