25 listopada w Muzeum odbyło się spotkanie z Adrianem Sandakiem, autorem książki „Muszkieterowie 1939-1942. Historia tajnej organizacji wywiadowczej”.
Ten mieszkający od ponad dwudziestu lat w naszym mieście autor choć nie jest zawodowym historykiem, lecz z wykształcenia filologiem slawistą, tłumaczem przysięgłym języka czeskiego, napisał książkę o jednej z najbardziej tajemniczych organizacji działających w czasie II wojny światowej. Chodzi o Muszkieterów, czyli bodaj pierwszą konspiracyjną grupę utworzoną zaraz po klęsce wrześniowej.
– Pierwszy raz spotkałem się z nazwą organizacji przed dekadą, czytając książkę Zygmunta Kałużyńskiego „Do czytania pod prysznicem”. Był tam fragment „Jak umierają polskie hrabianki” o zamordowaniu Krystyny Skarbek. Od niej trafiłem do Muszkieterów i tak się zaczęła moja z nimi przygoda, która de facto trwa do dzisiaj. Cały czas szukam nowych materiałów, uzupełnień – przyznaje autor zaznaczając, że całościowo ich działalnością w Polsce nie zajmował się praktycznie żaden historyk.
W trakcie spotkania przybliżył kulisty powstania tej organizacji, której przewodził Stefan Witkowski. Postać nietuzinkowa, z zawodu inżynier, który stał się agentem. Człowiek obracający się w wyższych sferach i lubiący wystawne życie, a zarazem potrafiący stworzyć sieć wywiadowczą. Nie chcąc się podporządkować Armii Krajowej, Witkowski sam chciał nawiązać kontakt z brytyjskimi specjalnymi służbami wywiadowczymi, próbował kontaktować się także z wywiadem sowieckim, jak również z niemiecką Abwehrą. Ten brak subordynacji przypłacił życiem, został zabity w Warszawie przez komórkę likwidacyjną AK, a sama organizacja na rozkaz gen. Stefana Grota-Roweckiego została rozwiązana.
Poza nim w książce pojawiają się inne ważne postacie tego okresu, od kurierów tatrzańskich po marszałka Rydza-Śmigłego i generała Sikorskiego.
– Książka ma charakter popularno-naukowy i została napisana zgodnie z warsztatem historycznym. Nie szukałem sensacji, jestem daleki od tego, opierałem się głównie na materiałach źródłowych i wspomnieniach – mówi Adrian Sandak.
„Muszkieterowie” swoją premierę mieli w czerwcu tego roku i jest to pierwsza pozycja w dorobku autora. Na razie nie planuje kolejnej książki, ale jak przyznał, zbiera materiały do publikacji o kolaboracji Polaków z Niemcami podczas okupacji.
Obecni po spotkaniu mogli nabyć książkę z autografem autora. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Szanowni Mieszkańcy Mikołowa, Radni i Współpracownicy. 8 grudnia 2014 roku miałem zaszczyt zostać wybrany burmistrzem Mikołowa. To dla mnie niezwykły moment. Dziś mogę wspólnie z Wami świętować 10-tą rocznicę tej odpowiedzialnej misji.
Więcej…