Instytut Mikołowski zaprosił 25 listopada na spotkanie wokół tomu wierszy Witolda Wirpszy „Don Juan”.
W głównych rolach wystąpili prof. Leszek Szaruga (syn poety) i prof. Darusz Pawelec (redaktor tomu). Spotkanie poprowadził Maciej Melecki, który tak pisze o Witoldzie Wirpszy:
25 listopada miała miejsce w siedzibie Instytutu Mikołowskiego prezentacja tomu wierszy Witolda Wirpszy „Don Juan”, wznowionego przez mikołowskiego wydawnictwo po 62 latach od momentu premierowej publikacji w 1960 roku. Jest to 20 publikacja dzieł Witolda Wirpszy wydawanych przez IM nieprzerwanie od 2005 roku, kiedy to ukazały się jednocześnie dwa nieznane dotąd tomy poety: „Cząstkowa próba o człowieku i inne wiersze” oraz „Spis ludności”. Wydanie tych dwu opasłych tomów zapoczątkowało wówczas renesans twórczości literackiej Wirpszy, trwający nieprzerwanie do dzisiaj. Wirpsza został objęty przez komunistyczną cenzurę zakazem druku po oblikowaniu w szwajcarskim wydawnictwie w 1971 roku eseistycznej książki „Polaku, kim jesteś” – rozprawiającej się z historycznymi mitami Polaków oraz ich skłonnościami charakterologicznymi do serwilizmu, skutkującymi popadaniem w nadmierne zakompleksienie, które stanowi źródło narodowego resentymentu, objawiającego się w rodzimych fantazmatach megalomańskiego postrzegania siebie jako Narodu Wybranego.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…