Na godzinę wcześniej niż zwykle, bo na 15, przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska zwołała na 22 listopada posiedzenie Rady Miasta.
Jak szczerze przyznaje, fanką piłki nożnej nie jest; gdyby nią była, sesję pewnie przełożyłaby na inny termin, wszak tego dnia o godz. 17 Polacy inaugurowali swą obecność na mistrzostwach w Katarze i trzeba było być wielkim optymistą, by uczestniczący w sesji zdążyli na rozpoczęcie tego meczu.
Temat wiodący
Tematem wiodącym posiedzenia była współpraca miasta ze starostwem.
– Mówić o naszej współpracy z Mikołowem to tak, jakby dyskutować o współpracy ataku i obrony – nawiązał do piłkarskich konotacji starosta Mirosław Duży. – Gramy w jednej drużynie. Jednym z przykładów jest budowa Ogniska Pracy Pozaszkolnej. To będzie nasz wspólny obiekt.
Pogratulował także Mikołowowi Centrum Przesiadkowego:
– Sukcesy Mikołowa to również sukces powiatu – powiedział.
Wicestarosta Tadeusz Marszolik omówił wspólne – miasta i powiatu – inwestycje, członkini zarządu powiatu Grażyna Nazar wyliczyła wspólne działania kulturalne i oświatowe, zaś przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Pepke przyznała, że oczekiwania mieszkańców są duże, ale powiat liczy pięć gmin, zaś – jak to określiła – okrywająca je finansowa kołdra jest krótka.
Wszyscy nawiązywali do przeżywającego problemy szpitala powiatowego przy ul. Waryńskiego.
Dyskusja
Właśnie temat szpitala zdominował późniejszą dyskusję, w której główną rolę grał radny Krzysztof Żur, w swoich wypowiedziach negatywnie odnoszący się do funkcjonowania całej służby zdrowia na terenie Mikołowa. Polemizował z nim m. in. wiceprzewodniczący RM Michał Rupik.
Radnych interesowały też kwestie dotyczące dróg: Anna Chrapek-Budacz poprosiła o zwiększenie bezpieczeństwa na podlegających powiatowi drogach, Ewa Chmielorz zapytała o chodnik wzdłuż ul. Lipcowej, Lech Wróblewski o chodnik przy ul. Żwirki i Wigury, zaś Krzysztof Żur o oczekiwany od wielu lat remont Drogi Krajowej 925.
Uchwały
Radni podjęli uchwały w sprawach: zmian w budżecie na 2022 rok • zmian w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2022 – 2041 • dwóch uchwał dotyczących udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Mikołowskiemu • określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2023 rok • określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu uwzględnianej przy obliczaniu kosztów jednorazowego przewozu, o którym mowa w art. 39a ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe • czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych • Statutu Centrum Integracji Społecznej w Mikołowie • zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2024 • uchwalenia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Mikołów na lata 2023 – 2027 • wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki na nieruchomościach Gminy Mikołów • ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu miasta Mikołów, określanego jako Gniotek • przystąpienia do sporządzenia projektu zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane • udzielenia pomocy rzeczowej miastu Złoczów w Ukrainie. (BP)
Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się 20 grudnia.
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…