Konferencja związana z ogólnopolską kampanią „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” odbyła się 14 listopada w MDK.
Wydarzenie zainaugurowało spotkanie z Anną Marią Wesołowską, sędzią w stanie spoczynki, która od lat działa na rzecz edukacji prawnej młodzieży i dorosłych. W swym wystąpieniu omówiła główne założenia ustawy z czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Zachęcała także do tworzenia tzw. kącików prawnych w poszczególnych szkołach.
Kolejnym prelegentem była Liliana Krzywicka, która mówiła o skutkach przemocy dla zdrowia psychicznego dziecka i dorosłego. Z kolei Magdalena Augustynowicz przygotowała wystąpienie „Złe słowa bolą. Wpływ przemocy emocjonalnej w ujęciu pokoleniowym”. Ostatnim gościem była Katarzyna Kudyba, którą skupiła się na problemie cyberprzemocy.
Konferencja skierowana była do pedagogów, nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów, zaś głównym organizatorem był Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Władze miasta na spotkaniu reprezentowała wiceburmistrz Iwona Spychała-Długosz.
Tego samego dnia Anna Maria Wesołowska spotkała się w hali MOSiR z uczniami mikołowskich podstawówek, dzieląc się swym wieloletnim doświadczeniem prawnym. Opowiedziała o prowadzanej przez nią przed laty sprawie, w której wzorowy uczeń i harcerz dopuścił się rozboju, bowiem potrzebował pięciu złotych, by kupić dziewczynie różę, zaś by je zdobyć, napadł i okradł siedmiolatka. Na tym przykładzie starała się uzmysłowić uczniom zagrożenie związane z przekroczeniem prawa oraz uświadomić, że takie zachowanie, jak wyśmiewanie się z innych czy niszczenie mienia są czynami zabronionymi, za które grożą określone sankcję. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Czy byli Państwo w ostatnim czasie w naszym pięknym Ogrodzie Botanicznym? Jeśli nie, proszę się koniecznie wybrać.
Więcej…