Przejazd pod wyremontowanym wiaduktem oraz nowym rondem na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia, Prusa, Rybnickiej i Towarowej został oddany do użytku kierowców. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 31 października.
To był długi, prawie 6-letni proces, który szczęśliwie dobiegł końca. Projekt przebudowy układu drogowego w centrum, rozbudowy dworca autobusowego i postawienia nowego wiaduktu kolejowego zakończony! Kosztowało mnie to kilka nieprzespanych nocy, na głowie doszło pewno trochę siwych włosów ale efekt końcowy jest najważniejszy. Była to bezsprzecznie największa inwestycja w Mikołowie ostatnich lat.
Nie zatrzymały nas ani niewybuchy z II wojny światowej, potwornie ciężki do przewiercenia twardy piaskowiec ani pandemia. Całość prac, dzięki podzieleniu ich na etapy nie sparaliżowała miasta, choć utrudnień w ruchu nie dało się uniknąć.
Pierwsze koparki wjechały w teren w 2018 roku, jednak zanim zaczęły prace przez wiele miesięcy pracowaliśmy w zespole przygotowując się na tę operację logistycznie, technicznie a przede wszystkim finansowo. Kluczem do sukcesu było wykorzystanie środków zewnętrznych i oparcie na nich ciężaru tej inwestycji. Staraliśmy się korzystać z każdego możliwego dofinansowania, od funduszy europejskich przez krajowe i metropolitalne. Budowa CP pochłonęła blisko 30 milionów złotych, do tego przebudowa wiaduktu sfinansowana ze środków PKP PLK. Koordynacja prac drogowych pod i za wiaduktem z wymianą wiaduktu była kluczowa.
Bez precedensu na skalę miasta była również ilość partnerów zaangażowanych w cały proces. Na przestrzeni lat było ich kilkunastu– reprezentanci wszystkich szczebli samorządu terytorialnego (UM, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski, Metropolia), szczebla państwowego (administracja rządowa, urząd wojewódzki, ministerstwo, spółki państwowe PKP PLK, PKP Nieruchomości). Skoordynowanie wszystkich działań wymagało od nas innowacyjnego podejścia w zarządzaniu dużymi projektami.
Z finalnego efektu w postaci zmodernizowanego układu drogowego w centrum miasta, łącznika ulic Waryńskiego i Kolejowej, parkingu na 200 miejsc, wiaduktu poszerzonego trzykrotnie, nowej płyty dworca autobusowego z nowoczesnymi wiatami skorzystamy wszyscy. Dzięki modernizacji trakcji nad wiaduktem możliwe będzie zwiększenie częstotliwości odjazdu pociągów. Odkorkowanie centrum miasta oraz poprawa infrastruktury dla osób korzystających z komunikacji publicznej była celem nadrzędnym. Większa liczba osób korzystających z publicznego transportu oznacza mniej spalin, mniejsze korki w godzinach szczytu również.
Do końca przyszłego roku będziemy pracować jeszcze nad jednym zadaniem a mianowicie ścieżką rowerową biegnącą pod wiaduktem i dalej ulicą Rybnicką jednak nie będzie to wiązało się z utrudnieniami w tym rejonie, tych wszyscy mamy już raczej dość. Dziękuję Wam za cierpliwość i wyrozumiałość, a teraz w drogę!
Mateusz Handel
Zastępca burmistrza Mikołowa
Drodzy Mikołowianie
Tegoroczne dożynki w Śmiłowicach (otwierające cały cykl święta plonów) odbyły się w atmosferze zarówno słońca, jak i deszczu.
Więcej…