Na ptasich skrzydłach pofrunęła wiadomość, że 27 sierpnia w Bujakowie odbywają się dożynki. Właśnie wypuszczanie gołębi pocztowych to jeden z tutejszych zwyczajów towarzyszących świętu plonów.
Zanim jednak sołtys Andrzej Sobota zaprosił do biesiadowania, w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego odprawiona została dożynkowa msza święta. Celebrował ją proboszcz Andrzej Czarnecki, dziękując za tegoroczne plony z prośbą o dalsze Boże Błogosławieństwo dla gospodyń i gospodarzy, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, leśników, pracowników Rolniczej Spółdzielni Przełom oraz firmy Rolnik z Bujakowa.
W trakcie eucharystii poświęcono koronę dożynkową przygotowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz bochen wypieczony z tegorocznej mąki.
Ten sam bochen został pokrojony przez starostów dożynkowych Agatę i Krzysztofa Bojdołów oraz burmistrza Stanisława Piechulę, po czym trafił do dożynkowych goście, wśród których byli poza burmistrzem jego zastępczyni Iwona Spychała-Długosz, radni miejscy: Agnieszka Fiola, Aneta Esnekier i Remigiusz Kuś, bujakowscy przedsiębiorcy, rolnicy, pszczelarze i mieszkańcy sołectwa.
Sporą atrakcją był sam przejazd dożynkowego korowodu, na który złożyły się zabytkowe traktory, przygotowano także wykonane ze słomy dekoracje.
Starostowie dożynkowi, którym towarzyszyły ich dzieci: czteroletnia Hania i dwuletni Jan, to młodzi rolnicy gospodarujący na 13 hektarach, uprawiający pszenicę i kukurydzę oraz hodujący byki. Na razie to pięć sztuk, ale jak zapewnia Krzysztof Bojdoł, chce powiększyć hodowlę. Dodaje, że tegoroczne zbiory były lepsze niż rok wcześniej.
Wręczono także nagrody za najpiękniejszą dekorację dożynkową posesji. Pierwsze miejsce zajęli Dorota i Joachim Rożkowie, drugie Dorota i Krzysztof Kulikowie, trzecie Wiktoria i Marcin Klejdyszowie, a czwarte Joanna i Rafał Rożkowie. Wyróżnieniami nagrodzono państwa: Nowrotów, Soblików, Bojdołów i Michalskich, zaś specjalnie uhonorowano Wandę Wieczorek, która co roku dekoruje swoją posesję. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tegoroczne dożynki w Śmiłowicach (otwierające cały cykl święta plonów) odbyły się w atmosferze zarówno słońca, jak i deszczu.
Więcej…