Centrum Integracji Społecznej było organizatorem konferencji Droga do Zmian. Pomoc i współpraca na rzecz klientów CIS – w kierunku profesjonalizacji działań, która odbyła się 5 sierpnia.
Spotkanie, w którym uczestniczyli goście z całego kraju, od Lęborka, Mińska Mazowieckiego po Bytom, podzielone zostało na trzy części. Pierwsza odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kolejna w Centrum Aktywności Społecznej, zaś zwieńczeniem stał się piknik na terenie Centrum Integracji Społecznej.
Debatę rozpoczęła prezentacja dorobku mikołowskiego CIS-u, który funkcjonuje już 18 lat. Jak mówił jego kierownik Daniel Melerowicz, takie instytucje jak CIS nie mogą funkcjonować w oderwaniu od innych placówek pomocowych, stąd dla lepszej ich pracy potrzebne są kontakty z kuratorami, pracownikami socjalnymi, pedagogami, członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
– Niektóre Centra funkcjonują jak firmy, a my przecież jesteśmy jednostką pomocy społecznej. Jeśli nasi podopieczni pracują, to ich praca służy ich integracji. Pomoc społeczna, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, kojarzy się często z niedofinansowaniem czy też pewną bylejakością. Nasi podopieczni już w swym życiu doznali takiej bylejakości, dlatego my staramy się, aby otrzymywali coś najlepszego, najlepsze kursy, najlepsze warsztaty, wyjazdy – zapewnił.
Uczestnicy konferencji mieli również okazję uczestniczyć w podróż pomagania wyposażeni w walizkę pomagacza.
– Pomaganie jest immanentną częścią człowieczeństwa – rozpoczęła swe wystąpienie Katarzyna Łukowska przekonując, iż pomaganie innym jest drogą pełną zakrętów, którą należy zacząć od poznania swoich zasobów i braków. Należy również ruszyć w nią będąc wyposażony w takie uniwersalne wartości jak: cierpliwość, empatia, akceptacja, wiedza.
Część biblioteczną zakończyło spotkanie poświęcone uzależnieniom i aktualnym trendom w ich leczeniu.
Nowy wymiar partnerstwa i organizacji społecznych to temat zaprezentowany przez Agnieszkę Ganiek, która przybliżyła funkcjonowanie NGO-sów w naszym mieście, zaś na terenie CIS przy ul. Krawczyka uczestniczy konferencji mieli okazję spotkać się z uczestnikami zajęć i zobaczyć ich warsztaty pracy.
W konferencji poza przedstawicielami CIS-ów brali udział pracownicy socjalni, mikołowscy radni, zaś władze miasta reprezentowała wiceburmistrz Iwona Spychała-Długosz. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…