Od wręczenia nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Wojewody Śląskiego odznaczeń państwowych rozpoczęła się 21 czerwca sesja Rady Miasta.
Krzyże i medale
Za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia społeczności lokalnej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Kornel Chmiel, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Mikołowie. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Jan Gaura – sołtys Paniów i wieloletni ratownik górniczy. Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: Dariusz Gaschi – wieloletni działacz Ochotniczej Straży Pożarnej, Katarzyna Gembara – prezes Klubu Powrót, Andrzej Kamiński – przewodniczący Rady Dzielnicy Kamionka, Kazimierz Pruszydło – sołtys Borowej Wsi, Przemysław Sawaryn – kierownik Dziennego Domu Pomocy, Andrzej Sobota – sołtys Bujakowa i Joanna Urantówka – wieloletnia nauczycielka.
Z kolei Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali – Złotym: Mariola Witkowicz – kierownik Biura Dotacji i Nadzoru nad Majątkiem Urzędu Miasta; Srebrnym: Aleksandra Stolarska – kierownik Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej; zaś Brązowymi: Mateusz Handel – I zastępca Burmistrza Mikołowa, Jakub Jarząbek – sekretarz Urzędu Miasta oraz Daniel Melerowicz – kierownik Centrum Integracji Społecznej.
Odznaczenia wręczyli burmistrz Stanisław Piechula i przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Syryjczyk-Słomska.
– Dziękuję, że doceniliście państwo pracę społeczników i urzędników – powiedział w imieniu wszystkich uhonorowanych Kornel Chmiel.
Raport i sprawozdania
Burmistrz Stanisław Piechula pokrótce omówił raport o stanie gminy, który radni otrzymali już kilka tygodni temu. Nie zgłoszono do niego zastrzeżeń, poza uwagami Stanisławy Hajduk-Bies i Krzysztofa Żura, że w debacie na ten temat powinni mieć możliwość uczestniczenia również mieszkańcy. Efektem było udzielenie przez RM wotum zaufania burmistrzowi.
Obecni poznali także sprawozdania z przebiegu wykonania budżetu oraz finansowego Gminy Mikołów za 2021 rok. Zostały one pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową i wszystkie komisje stałe RM, jak również przez komisję rewizyjną. W rezultacie radni podjęli najpierw uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Mikołowa za 2021 rok, a następnie udzielili absolutorium burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu miasta za miniony rok.
Uchwały
Podjęto również uchwały w sprawie: zmian w budżecie na 2022 rok • zmian w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2022 – 2041 • określenia średniej ceny paliwa w gminie Mikołów w roku szkolnym 2022/2023 • uchylenia uchwały nr LV/529/2022 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 26 kwietnia 2022 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Mikołowskiemu na rok 2022 • trybu prac nad projektem uchwały budżetowej gminy Mikołów • określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta Mikołowa za I półrocze, informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz określenia informacji o przebiegu wykonania planów finansowych za I półrocze instytucji kultury • zmiany uchwały nr LIV/524/2022 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 5 kwietnia 2022 w sprawie zakresu pomocy świadczonej obywatelom Ukrainy przez Gminę Mikołów • ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Mikołów oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych • sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych • zmiany uchwały nr XXII/220/2020 rady Miejskiej Mikołowa z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Mikołów i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę przez właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi • zmiany uchwały nr XXII/219/2020 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mikołów • zmiany uchwały nr XLIV/1139/2014 Rady Miejskiej Mikołowa z dnia 2 września 2014 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Mikołów oraz warunków zasad korzystania z tych przystanków dla operatorów i przewoźników • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej w Mikołowie przy ul. Krawczyka • ustanowienia służebności gruntowej • nadania nazwy ul. Słomkowa drodze wewnętrznej w Mikołowie • przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Mikołowa • zasad udzielania i rozmiaru podwyżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierowników w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez gminę Mikołów.
Dyskusję wywołała jedynie uchwała dotycząca nabycia na rzecz Gminy Mikołów prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz ustanowienia służebności gruntowej. Mowa o skrawku terenu przy Białym Domku, w pobliżu którego powiat planuje budowę nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a prywatny inwestor postawienie sklepu „Biedronka”, zaś wokół ma powstać stworzony na jego koszt nowy układ komunikacyjny wraz z kilkudziesięcioma stanowiskami parkingowymi.
Informacje, interpelacje i wolne głosy
Kilka ważnych dla pracy RM informacji przedstawili przewodnicząca RM oraz burmistrz.
Radna Grażyna Ostafin w imieniu starszych mikołowian zainterpelowała o postawienie więcej ławek na Małych i Dużych Plantach oraz zainstalowanie lamp ledowych nad rozkładami jazdy na przystanku przy placu 800-lecia. Krzysztof Żur złożył interpelację odnośnie przekwalifikowania działek w poszczególnych rejonach Mikołowa.
Wiceprzewodniczący RM Michał Rupik poprosił o wyczyszczenie kanału burzowego na ul. św. Wojciecha, Krzysztof Żur zgłosił uwagę, że więcej korzystnych dla nich inwestycji oczekują mieszkańcy z obrzeży miasta, a radna Ewa Chmielorz zaprosiła na czwartkowe (23 czerwca) spotkanie w Białym Domku z księdzem Josephem Pereirą. (BP)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…