Spotkanie poświęcone prezentacji Programu Powiatowego Urzędu Pracy „(Nie)pełnosprawni – pełnoprawni” odbyło się 4 kwietnia w starostwie.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele władze powiatu, organizacji, szkół i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Reprezentująca Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Aleksandra Buczek przyznała, że w Polsce wskaźnik zatrudnionych osób niepełnosprawnych wynosi 28 procent i na tle innych państw europejskich jest dość niski. Spowodowane jest to zarówno obawami pracodawców, jak i samych zainteresowanych.
Pracodawców, jak wskazywała, odstraszają m. in. wysokie koszty finansowe i organizacyjne dostosowania stanowiska pracy oraz pokutujące wciąż przekonanie o roszczeniowych postawach i mniejszej wydajności osób niepełnosprawnych. Z kolei przyczynami, dla których osoby te nie szukają pracy, są chociażby obawy przed utratą przysługujących im świadczeń i brak wiary we własne możliwości.
Poza funkcjonującymi już placówkami, które zatrudniają niepełnosprawnych, czyli m. in. spółdzielnie specjalne czy Zakłady Aktywności Zawodowej, mają być wdrażane różnego rodzaju programy zachęt służących zwiększeniu ich zatrudnienia. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…