W zdalnym trybie odbyła się 10 lutego – nietypowo, bo w czwartek – sesja Rady Miasta. Poprowadził ją wiceprzewodniczący RM Michał Rupik.
Tematy wiodące
Głównymi tematami były sport i kultura w mieście. Dyskusji nie wszczęto, gdyż obecni otrzymali wyczerpujące sprawozdania z działalności poszczególnych placówek: Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Instytutu Mikołowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury.
Uchwały
Radni podjęli uchwały w sprawach: zmian w budżecie na 2022 rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2022 – 2041 • niewyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku 2023 • udzielenia Powiatowi Mikołowskiemu pomocy finansowej w kwocie 69 tys. zł na funkcjonowanie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego • ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy biorących udział w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej przy ul. płk. Władysława Kiełbasy • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej przy ul. Górnośląskiej • zmiany nazwy placu 750-lecia na plac Synagogi.
Dyskusję wywołał projekt ostatniej z nich. Jej inicjatorem było Mikołowskie Towarzystwo Historyczne, które wcześniej przeprowadziło konsultacje społeczne w tej sprawie, a jej włączenie pod obrady wyjaśniła radna Aneta Esnekier. Z pomysłem nie zgodził się radny Krzysztof Żur, wątpliwości zgłosiła również radna Stanisława Hajduk-Bies. Przeciwne stanowisko wyraził radny Jarosław Sworzeń, który wyłuszczył moralne i historyczne argumenty potwierdzające zasadność dokonania zmiany nazwy, a poparł go w tym burmistrz Stanisław Piechula.
Informacje, interpelacje, wolne głosy
Krzysztof Żur wyraził swoje ubolewanie w związku z wykluczeniem go z klubu radnych Obywatelski Komitet Samorządowy i brakiem oficjalnego poinformowania go o tym fakcie.
Radna Ewelina Kukla złożyła interpelację dotyczącą naprawy nawierzchni drogi gruntowej między ulicami Podgórną i Na Stoku, zaś Aneta Esnekier zaapelowała o modernizację infrastruktury oświetleniowej ze szczególnym uwzględnieniem os. Kochanowskiego.
Kwestię podpisania 4 lutego stanowiska zarządu powiatu i gmin powiatu mikołowskiego odnośnie zaproponowania nowego przebiegu tras szybkiej kolei CPK poruszyła radna Ewa Chmielorz. Jej zdaniem kłóci się to z wcześniejszymi uzgodnieniami. Burmistrz Stanisław Piechula odparł, że wskazany w piśmie wariant całkowicie omija Mikołów, a o to przecież zabiegano, jednak zdaniem radnej takie ujęcie tematu stoi w sprzeczności z solidarnością wobec innych gmin oprotestowujących tę inwestycję. Przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska zaproponowała, by powołać komisję doraźną Rady Miasta, która całościowo nadzorowałaby ten temat.
Radna Grażyna Ostafin podziękowała MOSiR-owi za pomoc w organizowaniu zajęć fit dla seniorów, potrzebę modernizacji szatni piłkarzy KS Burza Borowa Wieś podkreślił Krzysztof Żur, a Ewa Chmielorz poinformowała o zawiązaniu Grupy Inicjatywnej skupiającej przedstawicieli miast i gmin sprzeciwiających się proponowanym przez rząd wariantom trasy szybkiej kolei. Z kolei radny Krzysztof Jakubiec poprosił o informację dotyczącą planów budowy drugiego toru wzdłuż istniejącej trasy kolejowej Katowice – Rybnik. Na zakończenie radny Jan Przewoźnik m. in. omówił ustawę umożliwiającą częściowe (do 500 m kw.) tzw. odrolnienie terenu na cele budowlane.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…