23 listopada odbyła się sesja Rady Miasta.
Temat przewodni
Głównym tematem posiedzenia była współpraca z powiatem mikołowskim, w związku z czym gościli na nim: starosta Mirosław Duży, jego zastępca Tadeusz Marszolik, członkini zarządu Grażyna Nazar, przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Pepke oraz radni powiatowi Janina Szołtysek, Mirosława Lewicka, Henryk Stencel i Tomasz Macha, jak również sekretarz powiatu Łukasz Ryguła, który jest zarazem radnym miejskim.
Starosta podkreślił, że stosunki między powiatem i miastem układają się wzorcowo. Jakkolwiek przez ostatnie 1,5 roku z powodu pandemii wszystko nieco zwolniło, to po jej przejściu wszystko powinno wrócić do pełnej normy. Za dobrą współprace podziękował burmistrz Stanisław Piechula.
O wzajemnych inwestycjach w Mikołowie, zarówno przeprowadzonych, jak i planowanych, opowiedział wicestarosta, a jego wystąpienie uzupełnił o pewne elementy zastępca burmistrza Mateusz Handel. Grażyna Nazar zrelacjonowała z kolei współpracę odnośnie oświaty, ochrony środowiska, służby zdrowia, kultury i spraw społecznych.
Goście odpowiedzieli także na kilka pytań miejskich rajców. Stanisława Hajduk-Bies zachęciła do stworzenia ogrzewalni dla bezdomnych, Aneta Esnekier do bardziej zaawansowanych działań nad ochroną zabytków, Ewa Chmielorz wspomniała o inwestycjach w Mokrem, Grażynę Ostafin interesowała przyszłość ośrodka PSONI w Wyrach, zaś Krzysztof Jakubiec wyraził zdziwienie wydaniem zgody na wyburzenie wiekowego budynku w Kamionce przy ul. Katowickiej 91.
Uchwały
Radni podjęli kilkanaście uchwał. Dotyczyły one: zmian w budżecie na 2021 rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2021 – 2035 • określenia wysokości stawek od środków transportowych na 2022 rok • określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz informacji o termiach i miejscu składania deklaracji oraz określenia warunków i trybu składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pomocą środków komunikacji elektronicznej • zmiany uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mikołów • zmiany uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Mikołów i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę przez właścicieli nieruchomości za gospodarowanie opadami komunalnymi • przyjęcia lokalnego programu pomocy społecznej • przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022 • wysokości diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych • uchylenia uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na niezamieszkałych nieruchomościach oraz przyjęcia jej skorygowanej wersji.
Wolne głosy
Aneta Esnekier zaprosiła obecnych do Miejskiej Placówki Muzealnej, gdzie 1 grudnia otwarta zostanie wystawa będąca pokłosiem akcji „Co w trawie piszczy, czyli odkryj skarby Mikołowa”. Przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska przypomniała, że właśnie minęła 3. rocznica obecnej kadencji, a przy okazji podziękowała wszystkim radnym za zaufanie i zaangażowanie w pracy na rzecz Mikołowa. (B)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…