12 października w trzech szkołach ponadpodstawowych zorganizowano spotkania informacyjne w ramach kampanii „Różowy Mikołów”.
Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Pierwsze spotkanie odbyło się w II LO.
– Nie przybyliśmy tutaj, by was straszyć, ale zachęcać do samokontroli i badań profilaktycznych, a także prosić, abyście ten apel przekazały dalej, do swoich mam, sióstr, koleżanek – powiedziała Grażyna Nazar, członkini Zarządu Powiatu.
Z podobnym apelem zwróciła się przewodnicząca Rady Miejskiej Mikołowa Katarzyna Syryjczyk– Słomska, która zainicjowała to przedsięwzięcie.
– Rak nie puka i nie pyta o wiek, nie pyta, czy może, tylko atakuje. Dlatego chcemy uświadamiać kobietom w różnym wieku zagrożenie, jakie niosą ze sobą choroby nowotworowe – zaznaczyła.
O tym, że choroba ta nie wybiera, mówiła Małgorzata Sajan, która sama jest bardzo młodą osobą, a już przeszła walkę z rakiem.
Z kolei fachową wiedzą z uczennicami podzieliła się Teresa Partyka, położna oddziału ginekologiczno-położniczego Centrum Zdrowia w Mikołowie. Informacje te przedstawiła w prezentacji „Profilaktyka raka gruczołu piersiowego – samobadanie piersi”.
Tego samego dnia podobne prelekcje odbyły się również w I LO oraz w ZST.
Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym w ramach kampanii Różowy Mikołów będzie 16 października impreza profilaktyczna na rynku. Towarzyszyć jej będą akcja rejestracji dawców szpiku, rowerowy Rajd różowej wstążki oraz Różowy marsz nordic walking.
Z kolei 20 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie ze specjalistami „By nie było za późno… czyli jak ważna jest profilaktyka nowotworów” z udziałem dr nauk med. spec. Jolanty Dynia-Kiesler i dr. nauk med. Zbigniewa Gruszki. (BJ)
Zdjęcia Edward Dawidowski i Bogusław Jastrzębski
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…