4 sierpnia w starostwie odbyło się spotkanie, w którym brały udział władze powiatu, włodarze pięciu jego gmin, pracownicy urzędów gmin odpowiadający za ochronę środowiska oraz przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Władze Mikołowa reprezentował burmistrz Stanisław Piechula. Obecna była także radna Aneta Esnekier z Fundacji O’rety.
Impulsem do spotkania stała się przygotowywana przez powiat wraz ze ŚOB konferencja pt: „Lasy powiatu mikołowskiego – teraźniejszość i przyszłość", którą zaplanowano na 12 sierpnia na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
Poza gośćmi dzisiejszej debaty mają w niej uczestniczyć przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz nadleśnictw: Kobiór, Katowice, Rybnik, bowiem to właśnie te trzy nadleśnictwa prowadzą gospodarkę leśną na obszarze naszego powiatu.
W trakcie spotkania w starostwie ekolodzy i samorządowcy wspólnie zastanawiali się jakie obszary leśne winny zostać wyłączone z gospodarki leśnej, a więc wyrębów prowadzonych w ramach realizacji Planów Urządzenia Lasów i chronione ze względu na swe walory przyrodnicze, funkcje społeczne jak i rekreacyjne.
Wśród wybranych wskazano m.in. rejon Wierzyska znajdującego się na styku gmin: Łaziska Górne, Mikołów i Wyry, Las na Kamienicy w Łaziskach Górnych czy orzeski kompleks tworzący Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe.
Obecny na spotkaniu dyrektor ŚOB Paweł Kojs wskazał na potrzebę wpisywania w planach zagospodarowania przestrzennego gmin pewnych terenów leśnych, chociażby tych sąsiadujących z powstającymi osiedlami jako obszarów, które winny zostać zachowane w obecnym kształcie. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…