Na kilka godzin Urząd Miasta uruchomił 16 lipca na rynku punkt informacyjny programu Czyste Powietrze.
Iwona Krzyżowska, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, wyjaśniała zasady jego funkcjonowania, możliwości skorzystania z dopłat na wymianę przestarzałych pieców czy termomodernizację budynków oraz kryteriów udzielenia wsparcia ze strony gminy i WFOŚiGW.
Obecny był również Mariusz Syktus, dyrektor tyskiego oddziału Alior Bank SA:
– W ciągu pół godziny w naszej placówce będzie można wypełnić wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku do programu Czyste Powietrze. Wystarczy dowód osobisty i odpis numeru księgi wieczystej, nie trzeba nawet być naszym klientem – zapewniał.
– Jestem w trakcie docieplania domu, dlatego chciałbym dopytać, czy mogę liczyć na refundację poniesionych kosztów i do jakiej kwoty – mówi jeden z mikołowian, który skorzystał z usług punktu.
– Zamierzam wymienić stary piec węglowy na nowy i chciałabym się dowiedzieć, jakie wsparcie mogę otrzymać – przyznaje kolejna osoba.
– Najczęstsze pytania dotyczyły kwot dofinasowania oraz łączenia dotacji gminnej ze środkami oferowanym przez program Czyste Powietrze. Wyjaśniałam, iż jest to możliwe, jednak uzyskana pomoc finansowa z obu źródeł nie może przekroczyć 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji – wyjaśniła Iwona Krzyżowska.
Punkt informacyjny odwiedziło tego dnia około 50 osób. W tym roku planowane są kolejne trzy spotkania promujące Czyste Powietrze. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…