Kilkanaście organizacji, instytucji i stowarzyszeń prezentowało swoją działalność w trakcie Dnia Aktywności Społecznej zorganizowanego 12 czerwca.
W rozstawionych na płycie rynku namiotach i domkach wystawienniczych można było zapoznać się między innymi z działalnością mikołowskich organizacji pozarządowych takich jak Stowarzyszenie Uśmiech, Górnośląskie Stowarzyszenie Diabetyków czy Fundacja O’Rety Team.
– Mamy tu dziewięć rowerów i chcemy je dziś nieodpłatnie rozdać. Poza tym jesteśmy tu, by promować pozytywny trójstyk czyli: rowerzysta, pieszy i kierowca – mówiła Aneta Esnekier z Fundacji O’Rety Team.
Również na aktywność sportową postawił STS Biegaton, zachęcając do uczestnictwa w charytatywnym biegu, a także wodniacy z 27. Harcerskiej Drużny Wodnej, którzy zapraszali najmłodszych do kajaka, uczyli wiązania węzłów i rzucania rzutką ratunkową.
Nie lada atrakcją dla najmłodszych był sprzęt strażacki rozstawiony przez ochotników z OSP Mikołów, którzy zachęcali do wejścia do kabiny strażackiego wozu i sprawdzenia swej celności w trafianiu strumieniem wody ze strażackiego węża w wyznaczony cel.
Funkcjonariusze z KPP Mikołów przywieźli ze sobą symulator zderzeń, by każdy chętny mógł naocznie przekonać się, że zapinanie pasów może uratować życie:
– Informujemy również mieszkańców o nowych przepisach ruchu drogowego, a także przygotowaliśmy ulotki dla seniorów przestrzegające przed oszustami – powiedziała Ewa Sikora, oficer prasowy KPP Mikołów.
Kwestie prawne to domena Stowarzyszenia Dogma, które w naszym powiecie prowadzi punkty nieodpłatnych porad prawnych:
– Informujemy, gdzie nas szukać, jaką pomoc oferujemy, co należy zabrać na spotkanie z naszym prawnikiem, a także zachęcamy do skorzystania z nowej formy, jaką są mediacje – wyjasnia Konrad Dziuba z Dogmy.
Dzień Aktywności Obywatelskiej był również areną promowania VI edycji budżetu obywatelskiego oraz jego nowej formy, jaką jest zielony budżet obywatelski.
– Zapraszamy do składania wniosków, na które czekamy do 18 czerwca – zachęcała Justyna Rudner kierująca Biurem Aktywność Obywatelskiej UM.
Tam także można było dowiedzieć się o zasadach segregacji odpadów w naszym mieście i działaniach proekologicznych realizowanych przez samorząd.
Ekologia to domena Śląskiego Ogrodu Botanicznego, nic więc dziwnego, że właśnie tam można było zajrzeć przez mikroskop do wnętrza ziarna pszenicy czy też spróbować sił w przyrodniczym kole fortuny.
Kto chciał kupić książkę, zabawkę czy bibelot, mógł to uczynić na stoisku garażowej wyprzedaży, z której dochód przeznaczono na leczenie Zuzi Nych. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tegoroczne dożynki w Śmiłowicach (otwierające cały cykl święta plonów) odbyły się w atmosferze zarówno słońca, jak i deszczu.
Więcej…