W ołtarzu głównym bazyliki umieszczony został nowy obraz przedstawiający św. Wojciecha. Autorem wizerunku jest Krzysztof Rzeźniczek, mikołowski malarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.
Poświęcenie i prezentacja malowidła odbyła się 23 kwietnia w trakcie uroczystość ku czci Świętego Wojciecha, głównego patrona Polski. Po mszy odbyło się spotkanie z księdzem dr Leszkiem Makówką, dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego, który mówił o wizerunkach świętego Wojciecha i przedstawieniach jego meczeńskiej śmierci na przestrzeni wieków. Z kolei Krzysztof Rzeźniczek mówił o pracy nad swoim dziełem.
Malowany przez dziewięć miesięcy
– Pomysł zrodził się kilka lat temu, zaś proces przygotowań i malowania zajął prawie dwa lata. Na obrazie widzimy postać świętego Wojciecha niosącego przed sobą krzyż. Chciałem odejść od typowego przestawienia tego świętego. Nie mamy sceny jego męczeńskiej śmierci, ani postaci z atrybutami biskupiej władzy. Jest to wizerunek mężczyzny w sile wieku, ubranego w strój kapłański, nie ma jednak mitry ani pastorału, tylko drewniany podwójny krzyż Lotaryński, zwany też epidemicznym oraz biskupi pierścień. Nie chciałem, aby święty Wojciech był przedstawiony posągowo, jako niedostępny dla zwykłego śmiertelnika męczennik. Moim zamysłem było pokazać silnego i zdeterminowanego człowieka, misjonarza, by w ten sposób niejako przedłużyć główną ideę jego życia, jaką było głoszenie ewangelii. Tłem jest gęsty las, pruska puszcza, z której przebijają promienie oświetlające jego sylwetkę – wyjaśnia swoje intencje autor pracy.
Jak przyznaje, od początku do końca, jest to jego autorska wizja, która co prawda była konsultowana, jednak to on miał ostatnie zdanie.
Dzieło oryginalne
Obraz, który obecnie znajduje się w ołtarzu głównym ilustruje scenę śmierci świętego, autorstwa artysty malarza Roberta Goździka wykonano w trakcie odnawiania świątyni w 2003 roku. Jednak takie przedstawienie sceny męczeństwa świętego Wojciecha jakie obecnie możemy podziwiać w prezbiterium, jest bardzo często spotykane w ikonografii. Obecnie umieszczone zostanie dzieło autorskie.
– Wykonanie wizerunku św. Wojciecha było wielkim pragnieniem mojego nieżyjącego już ojca, który był stolarzem i rzeźbiarzem, i odnawiał niektóre z elementów wystroju bazyliki. Cieszę się, że mogłem spełnić jego marzenie. Ten namalowany na płótnie, olejny obraz, jest pierwszym moim obrazem sakralnym. Ma 155 cm na 280 cm i ledwie mieścił się w pracowni – dopowiada Krzysztof Rzeźniczek. Poza gotowym dziełem, autor wykonał szkice ilustrujące etapy jego powstawania oraz miniatura finalnej pracy.
Jednym z głównych fundatorów obrazu jest pochodzący z naszego miasta biskup Grzegorz Olszowski. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…