Zakończyła się trzecia edycja prowadzonego przez Miejski Dom Kultury projektu „Rękodzielnia”, który tym razem przebiegał pod hasłem „Dzieci odkrywają tradycje”.
– Za cel wzięliśmy upowszechnianie wśród dzieci ludowych tradycji i choć na drodze stanęła nam pandemia, udało nam się opracować nowy model edukacji kulturalnej – mówi dyrektor MDK Izabela Paździorek-Jakubowska.
Nazwa „Rękodzielnia” nawiązuje do dzielenia się sztuką i tradycją. Przewodniczkami po nich były panie z zespołu Mikołowianki, od lat pielęgnujące lokalne zwyczaje i kalendarz obrzędowy. W zamierzeniu miały spotykać się z dziećmi w szkołach i przedszkolach oraz na wspólnych wycieczkach.
– Kiedy okazało się, że nie będzie to możliwe, postanowiłyśmy mimo wszystko nie opuszczać naszych uczestników i komunikować się z nimi przez internet – ¬ mówi Andronika Krawiec, kierownik muzyczny zespołu Mikołowianki.
W tym celu nagrane zostały trzy filmy – w: Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, zabytkowym osiedlu górniczych Nikiszowiec oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie, które można było zobaczyć na facebooku. Poza tym do placówek trafiły przygotowane przez zespół cztery pakiety edukacyjne, które dzieci otrzymają po powrocie na zajęcia.
Z kolei Mikołowianki dzięki projektowi uczestniczyły w warsztatach z arteterapii, muzykoterapii i rękodzieła, co przełożyło się na wzbogacenie narzędzi pracy z dziećmi, jak również miały możliwość wymiany użytkowanych od lat strojów na nowe.
Partnerami projektu były: Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka, Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków. Patronat nad nim objął katowicki Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…