Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Odwołanie od decyzji ministra zdrowia

25.11.2020 1

Dyrekcja Szpitala św. Józefa odwołał się od decyzji Ministra Zdrowia w sprawie przekształcenia placówki w szpital covidowy z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z wytycznymi mikołowska lecznica miała zapewnić 75 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i to już od 23 listopada, podczas gdy dokument o przekształceniu dotarł raptem pięć dni wcześniej.

Nie do wykonania
W tych warunkach szefostwo szpitala wystosowało 24 listopada do Ministerstwa Zdrowia (również do wiadomości wojewody śląskiego) odwołanie. Wśród argumentów, które wskazała dyrekcja lecznicy, znalazła się niemożność przekształcenia, bowiem obecny profil działalności, a także wyposażenie i kadra medyczna nie mogą gwarantować, że świadczenia związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będą właściwie realizowane.

Argumenty dyrekcji szpitala
„Zapewnienie przez Szpital 75 łóżek dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 jest praktycznie niemożliwe. Przyczyną jest niewystarczająca ilość wymaganego sprzętu medycznego oraz niedostosowanie infrastruktury Szpitala głównie w zakresie gazów medycznych i uwarunkowań lokalowych Szpitala. Obecnie oddziały Szpitalne nie posiadają centralnej instalacji gazów medycznych, a zaopatrzenie w tlen realizowane jest z butli. Ponadto kadra medyczna, która pracuje w Szpitalu jest w znacznej części w grupie podwyższonego ryzyka z racji na wiek i choroby współistniejące. Gdyby podjąć próbę przebudowy Szpitala na potrzeby pacjentów zakażonych SARS Cov-2 w praktyce wiązałoby się to z przebudową całego Szpitala i udostępnieniem ze względu na ograniczenia lokalowe 56 łóżek na potrzeby leczenia pacjentów z zakażeniem SARS Cov-2 bez możliwości realizacji świadczeń w zakresie oddziału chirurgii, oddziału ortopedii, oddziału laryngologii, oddziału chorób wewnętrznych oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.
Skazuje to pacjentów innych niż zakażonych na brak możliwość realizacji świadczeń medycznych, która dotychczas była u nas realizowana.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że podmiot leczniczy posiada w ramach swojej działalności Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) w lokalizacji w odrębnym budynku, ale bardzo blisko około 50 metrów od budynku szpitala. W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów ZOL pacjenci ci są hospitalizowaniu w szpitalu i  poradniach szpitala. Musimy dla tej grupy pacjentów ze względu na ich zły stan zdrowia oraz w większości zaawansowany wiek zorganizować bezpieczny system zabezpieczenia zdrowotnego. Wnosimy również o wskazanie źródeł finansowania na realizację zadania”.
W rozmowie telefonicznej dyrektor placówki Małgorzata Dubińska wskazała, iż czeka na odpowiedź ze strony ministerstwa, a do tego czasu placówka przyjmuje „w miarę normalnie pacjentów”, jednak nie ze zdiagnozowanym koronawirusem.

Nadzwyczajna sesja RM
W tej sprawie Rada Miejska planuje przyjąć uchwałę popierającą stanowisko dyrekcji szpitala. Jak poinformowała przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk -Słomska, posiedzenie zwołane zostało na 26 listopada o godz. 16. (BJ)

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

31.05.2023 plakat 01 31.05.2023 plakat 02

 3.06.2023 plakat22 0013.06.2023 plakat22 002

5.06.2023 plakat 00106.06.2023 plakat2 001

5.06.2023 plakat 0023.06.2023 plakat22 003

3.06.2023 plakat22 00406.06.2023 plakat2 002

 
Przewiń na górę