Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Szpital Św. Józefa placówką covidową

22.11.2020 1 00122.11.2020 1 002

Decyzją Ministra Zdrowia Szpital św. Józefa od poniedziałku 23 listopada w całości funkcjonować będzie jako placówka II stopnia referencyjności dla pacjentów zakażonym SARS-COV-2 transportowanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego.

Odwołane przyjęcia pacjentów
Do odwołania placówka wstrzymuje przyjęcia oraz operacje. Pacjenci, którzy obecnie przebywają w Szpitalu, są sukcesywnie wypisywani,bądź przewożeni do innych lecznic.

Pięć dni na przygotowanie
– Decyzję otrzymaliśmy w środę w godzinach około południowych. Zgodnie z jej treścią i wyznaczonym terminem, na pełne przygotowanie do działalności w nowej formule, pozostawiono nam niecałe 5 dni – mówi dyrektor Małgorzata Dubińska.
Kompletna zmiana profilu działalności stanowi dla pracowników olbrzymie wyzwanie.
– Konieczne do wykonania są między innymi śluzy, wyznaczenie dróg czystych i brudnych, stworzenie sal izolowanych, budowa bądź rozbudowa istniejącej infrastruktury, a to wszystko na ograniczonej, zamkniętej powierzchni w określonych realiach architektonicznych szpitala. Osobnym problemem do rozwiązania w tak krótkim czasie są kwestie wyposażenia naszej placówki i zabezpieczenia jej w niezbędne leki, których dotychczas nie mieliśmy potrzeby stosować, zwiększonego zapotrzebowania na tlen medyczny, sprzętu medycznego w ilości oraz standardzie pozwalającym nam na skuteczne podjęcie działań w skali jaka czeka nas w najbliższych dniach i miesiącach. Najważniejsze jednak to odpowiednio zabezpieczyć i przygotować cały nasz personel. Wszystkie wymienione przeze mnie działania na ten moment realizujemy własnymi siłami i środkami, bez wsparcia instytucji zewnętrznych, o które bez wątpienia będziemy się ubiegać. Liczymy tutaj na mocne zaangażowanie władz powiatowych i wchodzących w skład powiatu gmin – przyznaje nasza rozmówczyni.

Wieczorynka bez zmian
– Prawdopodobnie nie będą także funkcjonować przyszpitalne poradnie, pracujący tam personel udziela świadczeń medycznych także na oddziałach szpitalnych. Nie przewidujemy jednak żadnych zmian w prowadzeniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej – podsumowuje Małgorzata Dubińska.

10 łóżek w Szpitalu Powiatowym
Również Szpital Powiatowy przygotowuje miejsca dla chorych na covid, bowiem zgodnie z postanowieniem ministra zdrowia placówka ma  przygotować dziesięć takich łóżek.
– Miejsca dla pacjentów z COVID-19 przygotowane zostaną na oddziale geriatrycznym, zaś pacjenci z geriatrii zostaną przeniesieni na oddział internistyczny – wyjaśnia Jacek Czapla, dyrektor ds. medycznych szpitala powiatowego.
Jak przyznaje, na jego terenie przebywa obecnie kilkunastu pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem, zaś były dni, gdy liczba ta sięgała ponad 20 osób:
– Osoby te i tak pozostają u nas, bowiem nie ma dokąd ich przetransportować. Kolejna kwestia to przyjęcie pacjenta, u którego po wykonaniu wymazu wynik będzie dodatni. Ci chorzy też muszą pozostać u nas.
W najbliższym czasie w szpitalu zamontowany zostanie trzytonowy zbiornik na tlen.
– Mieliśmy w ostatnich dniach problem z dostawą tlenu, w szczególności wymianą butli, stąd decyzja o zabezpieczeniu się na ewentualności jego braku poprzez zabudowanie takiego zbiornika, który winien wystarczyć na kilka tygodni – przyznaje nasz rozmówca.

Ginekologia i położnictwo
Udało się na powrót otworzyć oddział ginekologiczno-położniczy.
– Jego zamknięcie było związane z niemożliwością zapewnienia opieki neonatologów. Obecnie lekarze ci wrócili do pracy. Dlatego zapraszamy przyszłe mamy do naszej placówki – dodaje Jacek Czapla.
Kontynuowana jest również przebudowa porodówki. Na nowych salach porodowych będą przestronne łazienki, wanna do porodów i inne udogodnienia.
– Zapewniamy, że będzie intymnie, bezpiecznie i nowocześnie – dopowiada nasz rozmówca. (BJ)

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.04.2024 plakat 01 01 30.04.2024 plakat 01 02

 20.05.2024 plakat 01 00121.05.2024 plakat 01 002

20.05.2024 plakat 01 00223.05.2024 plakat 01 001

19.05.2024 plakat 0123.05.2024 plakat 01 002

18.05.2024 plakat 01 00318.05.2024 plakat 02 001

 
Przewiń na górę