Jak funkcjonują kluby seniora oraz z których zajęć osoby starsze korzystają najchętniej – to dwa z kilku tematów poruszonych 9 października w trakcie spotkania osób zaangażowanych w prowadzenie polityki senioralnej w gminach powiatu mikołowskiego.
Odbyło się ono w starostwie, a prowadziły je Grażyna Nazar, członek Zarządu Powiatu, Sabina Grzywok, specjalista ds. polityki senioralnej oraz Aleksandra Łataś-Makuch, naczelnik wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji starostwa powiatowego.
Jego uczestniczki, a w większości były to prowadzące kluby seniora, wskazywały, iż największym wzięciem wśród tej grupy wiekowej cieszą się zajęcia ruchowe, szczególnie gimnastyka, jednak w ostatnim czasie najważniejsza jest dla nich sama możliwości spotkania się. To dlatego, że podczas pandemii liczba chętnych spadła, zaś oferta zajęć, głównie tak lubianych przez seniorów wyjazdów, została ograniczona. W efekcie wielu seniorów zamknęło się w swoich domach i właśnie dla nich skierowana jest oferta nieodpłatnej pomocy psychologicznej Fundacji Auxilium reprezentowanej przez Izabelę Konieczny i Olimpię Holeczek.
Kolejną kwestią były sprawy bezpieczeństwa ludzi starszych, o czym mówiła reprezentująca Radę Seniorów w Mikołowie Alicja Janota. Zaproponowano organizację serii spotkań z seniorami zaplanowanych od 26 października, w trakcie których policjanci mają rozdawać im odblaski, co ma poprawić ich bezpieczeństwo na drogach.
Panie zwróciły również uwagę na konieczność stworzenia platformy wymiany doświadczeń i informacji. Miałoby nim być Forum Seniorów Powiatu Mikołowskiego jako ciało doradcze przy staroście mikołowskim. W jego skład weszliby przedstawiciele Rad Seniorów, związki emerytów i rencistów oraz stowarzyszeń działających na rzecz tego środowiska. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…