Od minuty ciszy ku pamięci Urszuli Wieczorek-Pajonk i Tadeusza Kornackiego, zmarłych niedawno radnych poprzednich kadencji, rozpoczęła się 25 sierpnia powakacyjna sesja Rady Miasta.
Odbyła się, jak zaznaczyła przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska, w odnowionej przez podopiecznych CIS sali posiedzeń, w której od piątku wiszą obrazy powstałe podczas Impresji Mikołowskich.
Temat wiodący
Tematami wiodącym były pomoc społeczna, kultura i sport. W związku z tym radni otrzymali sprawozdania przygotowane przez: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Dom Kultury, Miejską Placówkę Muzealną, Instytut Mikołowski, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Uchwały
Radni podjęli uchwały w sprawie: zmian w tegorocznym budżecie miasta oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020 – 2031 • emisji obligacji komunalnych oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu • udzielenia powiatowi mikołowskiemu 27,68 tys. zł pomocy finansowej na dofinansowanie zakupu podręczników dla niepełnosprawnych uczniów • wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobek lub klub dziecięcy na terenie Gminy Mikołów • zmiany lokalnego programu pomocy społecznej • projektu Statutu „Muzeum w Mikołowie (w organizacji)” w celu uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego • przeznaczenia do zbycia nieruchomości położonych przy ul. K. Miarki (za dawną siedzibą Banku Śląskiego) oraz przy ul. Żwirki i Wigury • nadania nazwy ul. Lisów, Wilków, Zajęcy, Niedźwiedzi i Wiewiórek drogom wewnętrznym w Śmiłowicach • zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Gniotku; odrzucili także jako bezpodstawną skargę na działalność burmistrza.
Pod obrady trafił również projekt uchwały wyrażającej sprzeciw wobec proponowanych wariantów przebiegu linii szybkiej kolei. Zaoponowała radna Stanisława Hajduk-Bies:
– Czy to oznacza, że w ogóle nie zgadzamy się na jej przebieg przez Mikołów? – zapytała. – Przecież projektanci uwzględnili korektę, o jaką kiedyś wnosiliśmy, zatem możemy zwrócić się o kolejną, ale nie wyrażać sprzeciwu – zaproponowała i zawnioskowała o zmianę brzmienia uchwały.
– Proszę zatem wskazać, gdzie pani proponuje przebieg tej linii przez Mikołów i wyjaśnić to mieszkańcom, których to będzie dotyczyć – odpowiedział burmistrz Stanisław Piechula.
Katarzyna Syryjczyk-Słomska wyjaśniła, że jest kilkanaście wariantów tej trasy, dlatego intencją uchwały jest odrzucenie trzech proponowanych przez nasze miasto, o tym samym wspomniał wiceburmistrz Mateusz Handel. Jak dodali radni Ewa Chmielorz i Łukasz Ryguła, zamiarem nie jest sugerowanie projektantom tras, a jedynie brak zgody na te, które odnoszą się do Mikołowa. Ostatecznie w głosowaniu radni większością głosów odrzucili propozycję Stanisławy Hajduk-Bies i przyjęli uchwałę w jej pierwotnym brzmieniu.
Informacje
Przewodnicząca RM poinformowała o piśmie z Czerwionki – Leszczyn dotyczącym podjęcia starań o remont Drogi Krajowej nr 925. Podziękowała także organizatorom półkolonii za ich przygotowanie, a także organizatorom Letniego Grania i imprez w sołectwach.
Pytania i interpelacje
Radny Mateusz Bies zawnioskował o wpłynięcie na administratora DK 44 i 81 o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w pobliżu Auchan. Radny Krzysztof Żur w imieniu własnym i Andrzeja Sukiennika wyraził oburzenie zamiarem zwolnienia przez starostwo pediatry w przychodni w Paniowach i poprosił burmistrza o interwencję w tej sprawie.
Stanisława Hajduk-Bies zapytała, czy Mikołów złożył wniosek o finansowe wsparcie miasta z rządowej tarczy inwestycyjnej. Przy okazji dodała, że gdy swego czasu wręczane były tzw. czeki zapowiadające takie dofinansowanie, burmistrz nawet się nie pojawił. Stanisław Piechula odparł, iż ich wręczanie stanowiło element kampanii wyborczej i było zwykłą farsą, bo de facto były to czeki bez pokrycia.
Wolne głosy
Rada Grażyna Ostafin wyraziła ubolewanie niewłaściwym jej zdaniem poinformowaniem przed wyborami mieszkańców os. Kochanowskiego o zmianie siedziby lokalu wyborczego oraz jego złym przygotowaniem. Z kolei Stanisława Hajduk-Bies w imieniu klubu PiS wyraziła ubolewanie zachowaniem burmistrza podczas wizyty w Mikołowie premiera Mateusza Morawieckiego. Przy tej okazji radny Adam Zawiszowski powiedział, że zamierzał wręczyć Stanisławowi Piechuli na sesji symboliczny czek na ponad 3,9 mln zł (a w rzeczywistości planszę), którego ten przed dwoma miesiącami nie przyjął, lecz nie będzie tego robił wbrew jego woli.
Burmistrz odniósł się do tych wszystkich wypowiedzi. Odnośnie lokalu wyjaśnił, że wyglądałby on inaczej, gdyby wyborów nie ogłoszono „na wariackich papierach”. Radnej Hajduk-Bies odpowiedział, że przyjazd premiera nie został w ogóle oficjalnie zapowiedziany, a spotkanie z nim na rynku w rzeczywistości było nielegalną manifestacją wyborczą, która odbyła się pod płaszczykiem prowadzonej przez Fundusz Ochrony Środowiska akcji ekologicznej „Czyste Powietrze”. Z kolei Adama Zawiszowskiego zapytał, z jakiej racji i w czyim imieniu właśnie on miałby ten czek przekazać?
Jak dodał Mateusz Handel, miasto z pełną gotowością aplikuje o wszelkie możliwe dofinansowania, co wiąże się z określonymi procedurami, jednak te pieniądze w żaden inny (poza czekiem) sposób nie zostały potwierdzone.
Nawiązując do wspomnianego przez przewodniczącą RM pisma z Czerwionki – Leszczyn, Krzysztof Żur przypomniał, że droga nr 925 przebiega przez Mikołów, a w rejonie Paniów jest w tragicznym stanie. Zaapelował o podjęcie podobnego apelu o jej remont.
Radna Aneta Esnekier zgłosiła kilka tematów, m. in. poprosiła o korektę krawężników w sąsiedztwie restauracji Mocca d’Oro, zaprosiła też na sobotnią imprezę charytatywną w Kamionce. Na odbywające się tego dnia dożynki w Bujakowie zaprosiła z kolei radna Agnieszka Fiola. (BP)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…