Na wniosek radnego Mateusza Biesa minutą ciszy ku pamięci poety Arkadiusza Kremzy, który zginął 24 kwietnia w wypadku samochodowym, rozpoczęła się 19 maja sesja Rady Miasta.
Ponownie odbywała się w trybie zdalnym. Tym razem nie bez pewnych kłopotów, gdyż rwało się połączenie internetowe, w związku z czym już na początku trzeba było zrobić kilkunastominutową przerwę, by usunąć problem.
Tematy wiodące
Tematami wiodącymi były oświata i Śląski Ogród Botaniczny.
Pierwszy z nich radni zgłębili bez dyskusji dzięki przedłożonym wcześniej sprawozdaniom ze żłobka miejskiego, Centrum Usług Wspólnych i wydziału oświaty, jedynie wiceburmistrz Iwona Spychała-Długosz uzupełniła je o dodatkowe dane. Jak powiedziała, w 2019 roku miasto wydatkowało na cele oświatowe 67 mln zł, z czego 33 mln pochodziły z subwencji. Omówiła także pokrótce inwestycje w szkołach i przedszkolach, wspomniała o realizowanych projektach edukacyjnych, poinformowała o zmianach w dwóch placówkach – mianowicie w SP nr 4 i 12 ogłoszono konkursy na ich dyrektorów, ze wzglądu na epidemię zostały one jednak zawieszone, stąd na czele SP 12 pozostała póki co Joanna Urantówka, zaś w SP 12 obowiązki te powierzono dotychczasowej wicedyrektor Marcie Łaciak.
Dyskusję wywołał za to temat związany z ŚOB. Radna Stanisława Hajduk-Bies uznała za bezzasadne kilkukrotne zwiększenie w ciągu paru lat sięgającej obecnie 2 mln zł stawki składki członkowskiej, jaką Mikołów płaci na jego utrzymanie. W odpowiedzi burmistrz Stanisław Piechula wyjaśnił, że miejsce to jest chlubą naszego miasta, zaś radni (m. in. Krzysztof Żur i Jarosław Sworzeń) dowodzili, iż ŚOB jest narzędziem promocyjnym, stąd – choć element finansowy pozostaje ważny – trzeba ponosić koszty jego funkcjonowania.
Z kolei o nowych planach i realizowanych projektach opowiedział dyrektor Ogrodu Paweł Kojs.
Uchwały
Radni podjęli tego dnia pięć uchwał. Dotyczyły one: zmian w budżecie na 2020 rok • zmian w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020 – 2031 • niedochodzenia należności przypadających Gminie Mikołów oraz jej jednostkom organizacyjnym z tytułu rekompensaty, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 8 marca 2013 o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych • zmiany uchwały z 2 grudnia 2019 w sprawie szczegółowych warunków przyznawania nagród dla uzdolnionych dzieci i młodzieży • zasad udzielania dotacji celowej na realizację inwestycji polegających na budowie urządzeń służących do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania na terenie Gminy Mikołów.
Informacje, interpelacje, wolne głosy
Przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska zapowiedziała, że najbliższa sesja (ponownie w trybie zdalnym) odbędzie się 27 maja z okazji jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego. Tego samego dnia o godz. 20 w Bazylice św. Wojciecha rozpocznie się msza w intencji obecnych i byłych samorządowców.
Poinformowała również o wpłynięciu do biura Rady Miasta dwóch interpelacji. W pierwszej z nich radny Remigiusz Kuś wnioskuje o poprawę bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania ulic Gliwickiej i Reta Śmiłowicka. W drugiej radni z klubów Obywatelski Komitet Samorządowy oraz Razem dla Mikołowa apelują o podjęcie działań zmierzających do ochrony zasobów wodnych i zatrzymywania wód opadowych m. in. poprzez wprowadzenie dotacji na zbiorniki do gromadzenia deszczówki.
W ramach wolnych głosów Stanisława Hajduk-Bies zaapelowała o lepsze oznakowanie w rejonie budowy centrum przesiadkowego. Radną Martynę Centkowską-Strzelczyk interesowało, kiedy otwarte zostaną żłobek i przedszkola, na co burmistrz Stanisław Piechula odpowiedział, że pozostaną na pewno zamknięte do 24 maja, a czy później się to zmieni, zależy od rozwoju sytuacji związanej z wciąż trwającą epidemią. Radna Ewa Chmielorz nie kryła wzburzenia faktem, że podczas sesji Sejmiku Samorządowego 18 maja odrzucono uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec planowanego przez rząd przebiegu trasy szybkiej kolei. O poprawę bezpieczeństwa na ul. Marii Konopnickiej zawnioskowała radna Aneta Esnekier, radna Grażyna Ostafin powróciła do tematu wadliwie zamontowanych studzienek kanalizacyjnych w mieście (przy tej okazji wiceburmistrz Mateusz Handel omówił w odpowiedzi fatalny wpływ pandemii na finanse miasta), zaś radny Krzysztof Żur poprosił o zadbanie o mogiłę więźniów oświęcimskich na cmentarzu w Borowej Wsi. (BP)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…