Dlaczego spalanie wilgotnego drewna jest szkodliwe, co należy wiedzieć o uchwale antysmogowej i jakie uprawnienia ma straż miejska kontrolując, czym ogrzewamy nasze domy – o tym mówiono 30 września w MDK na spotkaniu poświęconym ograniczeniu niskiej emisji.
Pierwszym prelegentem była Magdalena Kapuśniak – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego, która omówiła główne zapisy uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Z kolei strażnicy miejscy przybliżyli zebranym zasady przeprowadzania kontroli palenisk domowych na terenie naszego miasta. Jak wyjaśnili, w 2017 roku podczas takich kontroli stwierdzono sześć nieprawidłowości i tyle też mandatów zostało nałożonych. W 2018 tych kontroli było już 202 i w siedmiu przypadkach postępowanie zakończyło się mandatem. W tym roku sprawdzono już 95 zgłoszeń, z czego w pięciu przypadkach strażnicy sięgnęli po bloczki mandatowe.
Zaprezentowany został także film szkoleniowy dotyczący właściwego palenia w piecu tzw. metodą rozpalania od góry będącą jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najpopularniejszych kotłach.
Reprezentujący Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego Tomasz Widera wskazywał na zagrożenia związane z wadliwym instalacją przewodów kominowych oraz brakiem ich przeglądów oraz bezpiecznym użytkowaniem.
Ostatnim prelegentem był Łukasz Balion, przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach, który wskazywał, w jaki sposób wypełnić wniosek i skorzystać z programu „Czyste Powietrze” oraz przybliżył zasady i kryteria uzyskania pomocy finansowej z tego projektu celem wymiany źródła ciepła czy prac termomodernizacyjnych.
Organizatorami spotkania były Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Mikołowa. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…