Brak przejścia przez ul. Bielską w rejonie Jaśminów i Wrzosowej, niedoświetlone pasy u zbiegu Młyńskiej i Konstytucji 3 Maja, duża liczba włamań do mieszkań na os. Kochanowskiego czy ograniczające widoczność krzewy rosnące na rondach Krakowska -Pszczyńska oraz Bandurskiego i Konstytucji 3 Maja – to tylko kilka spraw podnoszonych przez seniorów w trakcie debaty zorganizowanej 28 marca w MDK.
Jej pomysłodawcą byli Komenda Powiatowa Policji i Rada Seniorów. Tematyka dotyczyła bezpieczeństwa osób starszych. Policjanci zachęcali do zgłaszania swoich sugestii na policyjną mapę zagrożeń.
– Od momentu jej uruchomienia przed dwoma laty otrzymaliśmy od mieszkańców powiatu ponad 2300 zgłoszeń, z czego mikołowianie zasygnalizowali ponad 1200 spraw, w tym roku już 30, przy czym w 50 procentach informacje takie znalazły potwierdzenie – mówił zastępca komendanta KPP Mikołów Dariusz Waligóra.
Wśród najczęściej wskazywanych dominowały zgłoszenia o przekraczaniu prędkości przez kierujących, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwym parkowaniu czy infrastrukturze drogowej – brak oświetlenia, złe oznakowanie.
Policjanci zachęcali również do skorzystania z darmowej aplikacji na smartfona „moja komenda”. Spotkanie było okazją do prezentacji mikołowskich dzielnicowych, rejonów ich pracy oraz zadań, które wyznaczyli sobie do realizacji na najbliższe miesiące.
Sporo miejsca poświęcono bezpieczeństwu w ruchu drogowym, szczególnie w kontekście tego roku, kiedy od stycznia na drogach naszego powiatu zginęły już dwie osoby. Tyle samo ofiar śmiertelnych odnotowano w ciągu całego 2018 roku. Stąd apele o zachowanie szczególnej ostrożności przez pieszych oraz noszenie odblasków, tym bardziej, że co trzecia ofiara wypadków wśród pieszych w naszym kraju to osoba powyżej 60 roku życia. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…