Ostatnia (lub przedostatnia – to się jeszcze okaże) sesja Rady Miasta w tej kadencji odbyła się 16 października w Białym Domku.
Rozpoczęła się od kwiatów i życzeń dla odchodzącej na emeryturę Grażyny Nazar, byłej dyrektor SP 1 (wcześniej Gimnazjum nr 1).
Sprawozdania
Radni przyjęli sprawozdania z działalności komisji RM w 2018 roku, które złożyli ich przewodniczący: Jan Wycisło, Krzysztof Jakubiec, Eugeniusz Wycisło, Piotr Jurosz, Danuta Ratka, Iwona Spychała-Długosz, Piotr Stencel i Krzysztof Żur.
Przewodniczący RM Michał Rupik podsumował działalność Rady Miasta w kadencji 2014 – 2018.
Uchwały
Pakiet uchwał obejmował kilkanaście punktów.
Radni zgodzili się na: wprowadzenie zmian w budżecie na ten rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018 – 2028 • udzielenie pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu w kwocie 5 tys. zł na „Wykonanie i uruchomienie Serwisu Informacyjno – Promocyjnego” oraz 100 tys. zł dla mikołowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną • wprowadzenie zmian do statutu Centrum Integracji Społecznej i w lokalnym programie pomocy społecznej.
Przyjęli również Gminne Programy Przeciwdziałania Narkomani oraz Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019 • skorygowali treść uchwały dotyczącej warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze • uchwalili zasady wnoszenia i wykonywania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej • przyjęli regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków • zaakceptowali listę uczniów i studentów, którzy otrzymają stypendia burmistrza.
Informacje
Przewodniczący RM Michał Rupik poddał pod głosowanie propozycję burmistrza Stanisława Piechuli, by w 2019 roku nie pobierano podatku od posiadania psa ani opłaty targowej, a radni zaaprobowali ten pomysł.
Poinformował również, że zgodnie z prawem kadencja obecnej Rady Miasta trwa do 16 listopada, w związku z czym być może trzeba będzie zwołać jeszcze jedną sesję, gdyż nowy burmistrz musi zostać zaprzysiężony w ciągu siedmiu dni od wyboru, tymczasem głosowanie odbędzie się 21 października, zaś ewentualna druga tura 4 listopada. Z kolei nowa Rada Miasta musi zebrać się w ciągu tygodnia po 16 listopada.
Wolne głosy
Radny Sylwester Czarnota wspomniał m. in. o przeciekającym dachu w budynku przy ul. Mickiewicza 13. Mieszkańcom Borowej Wsi za liczny udział w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego podziękował radny Krzysztof Żur. O problemie dotyczącym sołtysówki w Bujakowie poinformował sołtys Andrzej Sobota. Radny Krzysztof Jakubiec wskazał na szkody czynione w Kamionce przez dziki, nawiązując tym do wcześniejszej wypowiedzi burmistrza, że zgodnie z rozstrzygnięciem wojewody rozwiązywanie takich spraw należy do starosty.
Na zakończenie Michał Rupik i Stanisław Piechula podziękowali mieszkańcom, a także pracownikom Urzędu Miasta i radnym za zaangażowanie w pracę w minionych czterech latach. (BP)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…