Pod przewodnictwem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca odbyła się 5 sierpnia uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Mikołowskiej Matki Miłosierdzia. Uroczystość rozpoczęła procesja ze starego kościoła do bazyliki mniejszej św. Wojciecha, w której odprawiona została eucharystia.
W jej trakcie dokonano aktu poświęcenia i nałożenia koron oraz akt zawierzenia. (...)W wyjątkowym dniu koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Mikołowskiej, umocnieni twoim darem, pragniemy podziękować Ci za to, że zostawiłeś nam swoją Matkę – Maryję, która jest Matką Miłosierdzia. Do Niej uciekamy się we wszystkich potrzebach naszej parafii i naszego miasta. Ona jest wierną uczennicą Twoją. Ona wyprasza nam zdroje Twego miłosierdzia. Dlatego jest nam najdroższą Matką w tym cudownym wizerunku, od ponad wieku czczonym w tej mikołowskiej świątyni Twojej – te słowa zawarte w akcie zawierzenia odczytał arcybiskup Wiktor Skworc. Wcześniej w przygotowanej na tę uroczystość homilii mówił o potrzebie dobroci czynionej bez rozgłosu.
- Dobra nie czyni się w zgiełku, a siła miłości i miłosierdzia wyraża się w spokojnej dyskrecji codziennej służby na wzór Maryi, naszej Królowej. To dzięki miłosiernej służbie - korony na mikołowskim obrazie Matki Bożej Miłosierdzia nigdy nie stracą cudownego blasku! Maryjo, Ratunku Ludu Mikołowskiego, wstawiaj się za nami - modlił się metropolita katowicki. Wskazując ma Maryję i jej posługę względem swej krewnej Elżbiety jako wzór do naśladowania, przypominając również akcje, w które włączyli się wierni z naszej archidiecezji , chociażby „Śląskie dla Aleppo”.
Koronacja obrazu dokonana 5 sierpnia, w święto Matki Boskiej Śnieżnej stało się zwieńczeniem starań o ukoronowanie wizerunku Matki Bożej Mikołowskiej, o czy mówił również ks. proboszcz Mirosław Godziek witając w parafii św. Wojciecha leżącej, jak mówił , na granicy zielonego i czarnego Śląska.
W uroczystości uczestniczył również abp senior Damian Zimoń a także biskup nominat Grzegorz Olszowski, który pochodzi właśnie z mikołowskiej parafii, biskupi pomocniczy i księżą naszej diecezji, także siostry boromeuszki, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe Mikołowa, powiatu oraz okolicznych gmin. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe oraz organizacje religijne jak i rzesze wiernych. Dla tych, którzy nie mogli wejść do świątyni przygotowano telebim.
Uroczystość, których zwieńczeniem była niedzielna eucharystia rozpoczęły się trzydniowymi rekolekcjami, które zakończyły nieszpory 4 sierpnia. W ich trakcie nałożono Matce Bożej Mikołowskiej sukienkę. Kolejne nieszpory odbyły się 5 sierpnia, zaś na zakończenie uroczystości o 19.00 przygotowany został koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Śląskiej. (bj)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…