Około 50 młodych ludzi odwiedziło II Wakacyjny Kiermasz Pracy dla Młodzieży zorganizowany 3 lipca w MDK.
Odwiedzający mogli skorzystać z ofert pracy przygotowanych dla nich przez Śląską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy.
– Mamy propozycje zajęć na lato, jak również posad stałych na stanowiskach: pakowacz, pracownik magazynowy i magazynier, kontroler jakości, sprzedawca. Te oferty w pierwszej kolejności są skierowane do osób pełnoletnich. Niewiele jest propozycji, z których mogliby skorzystać małoletni i to jest bolączka, bowiem oni najczęściej szukają pracy na takich kiermaszach. Dla nich mamy wakacyjną pracę w roli ankietera, komisjonera czy przy roznoszeniu ulotek – mówi Maria Konopko, pośrednik pracy w tyskim OHP.
Jak mówi, najwięcej pytań dotyczy zarobków. Obecnie stawka wynosi około 13-14 złotych brutto za godzinę.
– Łącznie z hufcami pracy w Katowicach, Czerwionce-Leszczynach i Tychach mamy około 300 ofert. Wszystkie dostępne są na naszej stronie www.slaska.ohp.pl. Jednak chcąc z nich skorzystać, trzeba najpierw przyjść osobiście i wypełnić ankietę, dzięki której ta osoba znajdzie się w naszej bazie danych – wyjaśnia przedstawicielka katowickiego OHP.
– Przyjechałem razem z synami, którzy mają 16 i 18 lat. Nie musiałem ich specjalnie namawiać, sami szukają pracy. Problem w tym, że brakuje ciekawych propozycji dla osób, które nie mają jeszcze skończonych 18 lat – mówi Damian Kopek, który wraz z synami Wojtkiem i Łukaszem przyjechał na kiermasz z Łazisk.
Małgorzata Łyszczarz i Barbara Gilner trafiły tu z Ornontowic:
– W ubiegłym roku prowadziłam zajęcia plastyczne w trakcie półkolonii i to była moja pierwsza praca. Teraz szukam jakiegoś zajęcia przy projektowaniu czy przygotowaniu wystroju sklepu i może to być coś stałego, nie tylko na wakacje – zapewnia Barbara Gilner.
Jej koleżanka szuka zarobku jedynie na lato, bowiem w przyszłym roku pisze maturę.
W trakcie kiermaszu zorganizowano zajęcia dotyczące bezpiecznego podejmowania pracy za granicą;
– Przede wszystkim były to praktyczne rady dotyczące tego, jak sprawdzić warunki zakwaterowania, dojazdu czy też formy sporządzenia z pracodawcą indywidualnej umowy o pracę, co jest bardzo ważne np. Holandii, gdzie stawki są różne dla osób w różnym wieku. Jeśli nie sporządzimy indywidualnej umowy, to otrzymamy taką stawkę, jaka obowiązuje pracownika sezonowego mającego tyle a tyle lat, nawet jeśli u pracodawcy wynegocjowaliśmy wyższe wynagrodzenie – ostrzega Anna Stokłosa, asystent EURES z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Katowicach.
Kolejne warsztaty dotyczące sporządzania dokumentów aplikacyjnych i przygotowania się do rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnym pracodawcą poprowadziła Klaudia Seidel, doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP z Mikołowa, które wraz z Urzędem Miasta oraz Centrum Integracji Społecznej było głównym inicjatorem tego wydarzenia. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…