25 maja w Szkole Podstawowej nr 3 świętowano Dzień Przyjaciela.
„Trojka” od marca 2018 roku bierze udział w konkursie na tytuł „Przyjazna szkoła/placówka” dla szkół wszystkich typów z terenu województwa śląskiego (ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych), do których uczęszczają uczniowie posiadający orzeczenia i opinie wydane przez poradnie psychologiczno–pedagogiczne. Konkurs został ogłoszony przez Śląskie Kuratorium Oświaty.
W ramach konkursu odbyły się apel na temat „Prawa i obowiązki ucznia” oraz konkurs plastyczny „Kartka urodzinowa dla kolegi”. W klasach integracyjnych (w szkole jest ich 13) przygotowano zajęcia „Mój autoportret”.
Do organizatora konkursu zostało złożone sprawozdanie „Codzienna pomoc koleżeńska w naszej społeczności” – opis z działań prowadzonych systematycznie w SP3.
Program Dnia Przyjaźni został oparty o zagadnienia i wiadomości wykraczające poza podstawę programową w szkole podstawowej, a mianowicie o alotropowe odmiany węgla: diament, grafit, grafen i przede wszystkim fuleren – najmniej znana odmiana węgla. Wygląd cząsteczki fulerenu C60 ma kształt zupełnie taki sam, jak kształt klasycznej piłki do piłki nożnej. Każdy uczeń jest częścią zespołu klasowego, w którym ma bliskiego kolegę czy przyjaciela. Razem tworzymy całość. Wiele atomów węgla tworzy jedną cząsteczkę fulerenu.
W każdej klasie uczniowie ozdobili część swojej piłki, czyli fulerenu. Efektem jest utworzenie przez każdą klasę swojej niepowtarzalnej piłki. Wszystkie zostały złączone sznurkiem i zawieszone na korytarzu. Dodatkowo każda klasa ozdobiła połowę łatki dużej szkolnej piłki, którą połączyliśmy i powstał ogromny fulereny o średnicy jednego metra.
W tym dniu członkowie szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadzili działanie „Podziel się uśmiechem”. Były również zakładane zakładki do książek z mottem „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” (A. de Saint –Exupery).
Dużą wartością realizacji tego projektu jest uświadomienie, jak ważna jest akceptacja drugiego człowieka i tolerancja.
Projekt był realizowany przez zespół pedagogów specjalnych.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…