Zaprojektowanie i wykonanie maskotki dla szkoły, zakup leżaków wykorzystywanych na lekcje plenerowe czy też stu tacek dla stołówki – to tylko niektóre pomysły przedstawione przez uczniów mikołowskich podstawówek w trakcie warsztatów dotyczących szkolnych budżetów partycypacyjnych.
Odbyły się one 23 maja w MDK pod nazwą „Gra o budżet”, w których wzięły udział reprezentacje najstarszych klas z dziewięciu mikołowskich placówek.
Podczas warsztatów zorganizowano pracę w dziesięcioosobowych grupach, osobnych dla każdej placówki, moderowanych przez pracowników Urzędu Miasta.
– Warsztaty polegają na tzw. burzy mózgów i giełdzie pomysłów. W ich trakcie uczniowie wypracowują konkretne pomysły na projekty dotyczące ich lokalnej społeczności. Ważne, aby projekty te były dostępne dla uczniów całej szkoły i mieściły się w puli 1000 zł – wyjaśnia Aleksandra Pawłowska, inspektor w Biurze Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urząd Miasta.
Jak mówi, kolejnym krokiem będzie zgłoszenie przez konkretnych uczniów projektów na właściwym formularzu do Urzędu Miasta – po trzy z każdej szkoły.
– Po wstępnej weryfikacji zostaną poddane pod głosowanie i jeden zwycięski projekt w każdej szkole zostanie faktycznie zrealizowany. Głosowania w placówkach planujemy zorganizować od 13 do 15 czerwca. W ten sposób chcemy w prosty sposób przybliżyć uczniom, o co chodzi w budżecie obywatelskim oraz pobudzić ich aktywność i zachęcić do działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia – podsumowuje.
W zeszłym roku podobne działania się odbyły po raz pierwszy – jedynie na mniejszą skalę, bo dla szkół gimnazjalnych. W ten sposób w G1 powstała sala kinowa – wyposażenie sali multimedialnej w półki, filmy oraz głośniki, w G2 zakupiono ogólnodostępną drukarkę dla uczniów, G3 wzbogaciło się o mikroporyt, a dla G4 nabyto odczynniki chemiczne, szkła laboratoryjne i pipety Pasteura ze skalą. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…