Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Dojazd na Sośnią Górę

23.05.2018 2 00123.05.2018 2 002

Na 22 maja zwołano sesję Rady Miasta. Odbyła się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym na Sośniej Górze.

Interpelacje
Interpelacji tego dnia nie było, za to przewodniczący RM Michał Rupik podziękował za reakcję na swoją, którą zgłosił przed miesiącem. Dotyczyła przejścia z rynku na plac 750–lecia:
– Do 30 czerwca będzie projekt i pozwolenie budowlane. Liczę, że teraz wszystko odbędzie się już szybko – powiedział.

Ogród Botaniczny
Jednym z tematów wiodących posiedzenia był Śląski Ogród Botaniczny. O nim, a także o przeprowadzonych pracach i planach na przyszłość mówił jego dyrektor Paweł Kojs. Odpowiadał także na pytania radnych.
Michała Rupika interesowały największe wyzwania placówki. Dyr. Kojs wyjaśnił, że jest to rozwiązanie problemów dotyczących komunikacji. Pierwszy dotyczy dojazdu do tego miejsca, gdyż autobusy kursują przez Sośnią Górę bardzo rzadko:
– Między godziną 9 a 12 nie ma żadnego – powiedział.
Trudno także dotrzeć do ŚOB rowerem, gdyż ulica Sosnowa nie jest do nich przystosowana i wskazane byłoby stworzenie wzdłuż niej traktu pieszego i rowerowego. Udoskonalenia wymaga także komunikacja wewnątrz ogrodu, który nie jest przystosowany chociażby dla osób niepełnosprawnych.
Burmistrz Stanisław Piechula zapowiedział, że miasto zamierza sfinansować latem dodatkowe przedpołudniowe kursy autobusowe. Były także zaawansowane plany budowy alei dla pieszych i rowerów, ale ze względów formalnych musiały zostać wstrzymane.
Radna Stanisława Hajduk–Bies przypominając, że ŚOB ma już prawo zarabiać, zapytała, czy korzysta z tej możliwości. Paweł Kojs odparł, że tak. Zyski przynosi działalność istniejącej w nim spółdzielni gastronomicznej, poza tym teren bywa wynajmowany na eventy różnych instytucji. Rozważano także wprowadzenie biletów wstępu, ale zrezygnowano z tego pomysłu. Niewykluczone jednak, że wprowadzone zostaną opłaty za niektóre warsztaty tutaj prowadzone.
Na pytanie wiceprzewodniczącej RM Katarzyny Syryjczyk–Słomskiej, czy nie warto by wprowadzić bilety parkingowe, dyrektor Kojs stwierdził, że najpierw trzeba stworzyć po drugiej stronie ulicy parking z prawdziwego zdarzenia. Przy okazji radny Henryk Czich podkreślił, że musi być on na tyle duży, by mieściły się na nim autokary.
To, kiedy zniknie spalona kosiarka stojąca przy wjeździe na pole golfowe, ciekawiło radnego Krzysztofa Jakubca. Usłyszał, że przed 9 lipca sprawa na pewno zostanie załatwiona.
Radny Józef Kurtycz pragnął się z kolei dowiedzieć, czy ŚOB w jakikolwiek sposób dofinansowuje funkcjonowanie pola golfowego. Usłyszał zapewnienie, że placówka nie przekazała na ten cel ani złotówki.
Na podsumowanie wiceprzewodnicząca RM Barbara Wilkoszyńska podziękowała za sprawne funkcjonowanie ogrodu, który przynosi Mikołowowi same korzyści.

Ochrona środowiska i oświata
Tematami wiodącymi były także ochrona środowiska i oświata.
Pierwszy nie wywołał dyskusji.
W drugim Stanisława Hajduk–Bies zapytała, czy w związku z reformą oświaty jacyś nauczyciele w Mikołowie stracili pracę. Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Elżbieta Muszyńska odparła, że problem dotyczy kilku osób z SP nr 5, ale jest nadzieja na znalezienie dla nich zatrudnienia w innych placówkach.
Radna Katarzyna Siruga zaapelowała, by w przyszłym roku zadbać o sprawniejszy nabór dzieci do żłobka i przedszkoli. Elżbieta Muszyńska wyjaśniła, że pewne problemy, jakie wynikły w tym roku, były przede wszystkim efektem zastosowania po raz pierwszy elektronicznej formy przyjmowania i za rok problemy nie powinny się już powtórzyć.

Uchwały
Pakiet uchwal obejmował 10 pozycji.
Radni zgodzili się na: wprowadzenie zmian w budżecie miasta na 2018 rok • zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018 – 2028 • udzielenie powiatowi pomocy w kwocie 2,4 tys. zł na współfinansowanie wyjazdu śródrocznego uczniów Zespołu Szkół nr 2 Specjalnych • przeznaczenie do zbycia nieruchomości przy ul. Słonecznej • przyjęcie nowych statutów sołectw Śmiłowice, Bujaków, Mokre, Borowa Wieś i Paniowy.
Zdecydowano również o wyemitowaniu przez gminę obligacji komunalnych na okaziciela na łączną kwotę 10 mln złotych.
Przyjęto też uchwałę w sprawie dopłat do kosztów wody i kanalizacji. Do końca roku wynosić one będą 1,42 zł za metr sześcienny pobranej wody oraz 5,53 zł za metr sześcienny odprowadzanych ścieków.

Informacje burmistrza i przewodniczącego
Przewodniczący Michał Rupik poinformował o odmownej odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej na podjęty w kwietniu przez RM wniosek, by Mikołów podlegał komisarzowi wyborczemu w Katowicach, a nie w Bielsku–Białej.
Zaznajomił także obecnych z werdyktem sądu, który odrzucił skargę właściciela terenu za Białym Domkiem na brak zgody Rady Miasta Mikołowa na ustanowienia dla niego służebności gruntowej dotyczącej dojazdu do tej działki (pisaliśmy o sprawie w marcu).
Burmistrz Stanisław Piechula przyznał z kolei, że coraz bliżej jest do osiągnięcia porozumienia ze starostwem w sprawie przeprowadzenia interwencyjnego odstrzału dzików.

Wolne głosy
Radna Danuta Ratka poprosiła o wystąpienie do wykonawcy remontu ulicy Dzieńdziela na Recie o przyspieszenie prac, gdyż przy obecnym stanie robót poruszanie się nią jest niebezpieczne.
Stanisława Hajduk–Bies zapytała prawnik Urzędu Miasta Annę Wierzbicę, czy burmistrz nie złamał prawa, upubliczniając przed kilku miesiącami pismo radnej Krystyny Świerkot, której zarzucił zamieszczenie w nim nieprawdziwych informacji.
Wniosek o wyasfaltowanie odcinka ul. Wschodniej zgłosił Henryk Czich.

Następna sesja
Następna sesja zaplanowana została na 19 czerwca od godz. 17 w sołtysówce w Borowej Wsi. W związku z tym, że tego dnia, również o godz. 17, rozpocznie się mecz Polski z Senegalem na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, termin posiedzenia oraz jego miejsce mogą ulec zmianie. (BP)

23.05.2018 2 00323.05.2018 2 00423.05.2018 2 00523.05.2018 2 006

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.04.2024 plakat 01 01 30.04.2024 plakat 01 02

 20.05.2024 plakat 01 00121.05.2024 plakat 01 002

20.05.2024 plakat 01 00223.05.2024 plakat 01 001

19.05.2024 plakat 0123.05.2024 plakat 01 002

18.05.2024 plakat 01 00318.05.2024 plakat 02 001

 
Przewiń na górę