Na swym pierwszym w tym roku wyjazdowym posiedzeniu spotkali się szefowie placówek medycznych skupionych w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Debata odbyła się 25 stycznia w Centrum Zdrowia.
Wśród głównych tematów podejmowanych w trakcie obrad znalazły się kwestie kosztów związanych z procedurą dwukrotnego oznaczania grup krwi wyliczanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia czy też nowelizacja ustawy MZ o podatku VAT w szpitalnym outsoursingu w zakresie sprzątania, prania oraz żywienia i obłożenia go 23 procentową stawką VAT.
– Szpitale powiatowe są podstawowym ogniwem systemu szpitalnictwa w naszym kraju. 70 procent hospitalizacji odbywa się właśnie w takich placówkach, bowiem pacjenci, zanim trafią do specjalistycznych klinik, są leczeni u nas. Jesteśmy więc placówkami najbliższymi pacjentom, co jednak nie ma odzwierciedlenia w finansowaniu naszej działalności – zaznacza dr Józef Kurek, prezes Zarządu ZSPWŚ.
Prócz niedoborów finansowych jedną z największych bolączek dotykających nie tylko lecznice powiatowe są braki kadrowe oraz wypowiadanie przez lekarzy klauzuli opt–out, która pozwala im pracować ponad 48 godzin w tygodniu.
Jak mówi prezes Władysław Perchaluk, w mikołowskim Szpitalu Powiatowym problem ten nie wystąpił. Z kolei w Szpitalu Św. Józefa klauzulę opt–out wypowiedziało pięciu lekarzy specjalistów oddziału chirurgii:
– Obsada lekarska na dyżurach jest zapewniona. Przyjęcia pacjentów na leczenie na razie odbywa się w sposób normalny, chociaż ostatecznie szpital nie wyklucza ograniczenia przyjęć w trybie planowym – przyznaje Małgorzata Dubińska, prezes zarządu Szpital Św. Józefa.
Dodaje, że lekarze rezydenci zatrudnieni w tej placówce nie mieli do tej pory podpisanych opcji opt–out. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Czy byli Państwo w ostatnim czasie w naszym pięknym Ogrodzie Botanicznym? Jeśli nie, proszę się koniecznie wybrać.
Więcej…