Równo o godz. 10 z Mikołowa, Łazisk Górnych i Wyr wyruszyli 27 czerwca uczestnicy VI edycji wydarzenia „Trójstyk – Kobieta na medal”, charytatywnej imprezy, która ma swoją metę na Wierzysku, miejscu gdzie spotykają się granice tych trzech gmin.
W tym roku do udziału zgłosiło się ponad 200 osób, w tym 80 Mikołowian, którzy wystartowali z Placu Harcerskiego. Uczestnicy mogli pobiec, dojechać rowerem (12 km) lub dojść, maszerując z kijami do Nordic Walkingu (2,5 km). Na mecie na każdego czekały pamiątkowy medal oraz poczęstunek.
Ze względu na upał i zapewnienie bezpieczeństwa, a trasy zostały maksymalnie skrócone, gdyż – jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy – to nie jest wyścig, najważniejszy bowiem jest wymiar charytatywny. Tym razem cały dochód przeznaczony został na rzecz 12-letniej Mikołowianki Lilianny Wity, podopiecznej Fundacji STO Serc.
Dziewczyna choruje na rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną – zespół zaniku mitochondrialnego DNA (zespół ataksji mitochondrialnej). Na co dzień zmaga się również z autyzmem, postępującym upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością ruchową, padaczką oraz problemami metabolicznymi i kardiologicznymi. Mimo to wraz z mamą i rodzeństwem była obecna na tym wydarzeniu.
Na finał organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, którymi były m.in. kąciki czytelnicze i zabawowy tor przeszkód dla najmłodszych, starsi mogli skorzystać z masażu oraz porad medycznych, a wszyscy schłodzić się przy kurtynie wodnej przygotowanej przez ochotników z OSP Kamionka.
Punktem kulminacyjnym był pokaz akrobatyczny Mikołowianki Dominiki Dudek, mistrzyni świata w akrobatyce powietrznej (aerial hoop).
– Sześć lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy tę akcję jako „My kobiety”, był czas pandemii. Każdy indywidualnie biegł, jechał na rowerze albo maszerował, a potem wpłacał darowiznę. Trzy lata temu postał pomysł, aby dołączyli do nas mieszkańcy Łazisk Górnych oraz Wyr i tak powstała ta wspólna inicjatywa, która integruje nasze społeczności – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Syryjczyk-Słomska, która jest jedną z głównych inicjatorek tego wydarzenia.
Prócz niej w jego organizację włączyły się instytucje, takie jak MOSiR Mikołów i Łaziska Górne, biblioteki, OSP oraz służby medyczne, ale także grono wolontariuszy i wolontariuszek z tych gmin. (BJ)
Upalny Trójstyk dla Lilianny
Równo o godz. 10 z Mikołowa, Łazisk Górnych i Wyr wyruszyli 27 czerwca uczestnicy VI edycji wydarzenia „Trójstyk – Kobieta na medal”, charytatywnej imprezy, która ma swoją metę na Wierzysku, miejscu gdzie spotykają się granice tych trzech gmin.
W tym roku do udziału zgłosiło się ponad 200 osób, w tym 80 Mikołowian, którzy wystartowali z Placu Harcerskiego. Uczestnicy na metę mogli pobiec, dojechać rowerem (12 kilometrów) lub dojść, maszerując z kijami do Nordic Walkingu (2,5 km). Na mecie na każdego czekały pamiątkowy medal oraz poczęstunek.
Ze względu na upał i zapewnienie bezpieczeństwa, a trasy zostały maksymalnie skrócone, gdyż – jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy – to nie jest wyścig, najważniejszy bowiem jest wymiar charytatywny. Tym razem cały dochód przeznaczony został na rzecz 12-letniej Mikołowianki Lilianny Wity, podopiecznej Fundacji STO Serc.
Dziewczyna choruje na rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną – zespół zaniku mitochondrialnego DNA (zespół ataksji mitochondrialnej). Na co dzień zmaga się również z autyzmem, postępującym upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością ruchową, padaczką oraz problemami metabolicznymi i kardiologicznymi. Mimo to wraz z mamą i rodzeństwem była obecna na tym wydarzeniu.
Na finał organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, którymi były m.in. kąciki czytelnicze i zabawowy tor przeszkód dla najmłodszych, starsi mogli skorzystać z masażu oraz porad medycznych, a wszyscy schłodzić się przy kurtynie wodnej przygotowanej przez ochotników z OSP Kamionka.
Punktem kulminacyjnym był pokaz akrobatyczny Mikołowianki Dominiki Dudek, mistrzyni świata w akrobatyce powietrznej (aerial hoop).
– Sześć lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy tę akcję jako „My kobiety”, był czas pandemii. Każdy indywidualnie bieg, jechał na rowerze albo maszerował, a potem wpłacał darowiznę. Trzy lata temu postał pomysł, aby dołączyli do nas mieszkańcy Łazisk Górnych oraz Wyr i tak powstała ta wspólna inicjatywa, która integruje nasze społeczności – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Syryjczyk-Słomska, która jest jedną z głównych inicjatorek tego wydarzenia.
Prócz niej w jego organizację włączyły się instytucje, takie jak MOSiR Mikołów i Łaziska Górne, biblioteki, OSP oraz służby medyczne, ale także grono wolontariuszy i wolontariuszek z tych gmin. (BJ)


Drodzy Mikołowianie
Muszę przyznać, że decyzja PKP o wyburzeniu dworca w Mikołowie i budowie w tym miejscu nowego obiektu była dla nas zaskoczeniem.
Więcej…