Sesja Rady Miasta odbyła się 18 marca w Białym Domku. Tym razem posiedzenie nie miało tematu wiodącego.
Uchwały
Pakiet projektów uchwał obejmował kilkanaście punktów. Radni podjęli je w sprawach: zmian w budżecie na 2025 rok • zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Mikołowa na lata 2025-2046 • udzielenia pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu (125 tys. zł na współfinansowanie kosztów zadania „Projekt wraz z wykonaniem doświetlenia przejść dla pieszych w ciągu drogi powiatowej ul. Podleskiej w Mikołowie – zaprojektuj i wybuduj”) • wykazu kąpielisk oraz ustalenia sezonu kąpielowego na terenie gminy Mikołów na rok 2025 • ustalenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej pozostające w zakresie zadań własnych gminy – usługi, pomoc rzeczowa, posiłki, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe, przyznane pod warunkiem zwrotu • przyjęcia Programu osłonowego gminy Mikołów dotyczącego realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” • trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne na terenie gminy Mikołów, trybu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji oraz terminu i sposobu rozliczenia jej wykorzystania • przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Mikołów w 2025 roku • przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu miasta Mikołów w obszarze Gniotek dla działki w rejonie ulicy Krakowskiej • utworzenia Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 4 (SP nr 4 i Przedszkole nr 5) oraz nr 3 SP nr 6 i Przedszkole nr 6) • wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Jaśminów i przy ul. Skrajnej • pozytywnego zaopiniowania stanowiska Komisji Rady Miejskiej w Czerwionce – Leszczynach ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego dotyczącego sprzeciwu wobec proponowanego przebiegu linii kolejowej 170 KDP na odcinku Katowice – granica państwa z Republiką Czeską.
Informacje
Bieżące informacje przekazali przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Syryjczyk-Słomska oraz burmistrz Stanisław Piechula. Jedna z nich dotyczyła zapowiedzi wystosowania pisma do PKP i CPK odnośnie ich planów inwestycyjnych na terenie Mikołowa.
Interpelacje
Radna Dorota Pytel zaapelowała o naprawę ulic Plebiscytowej i Czereśniowej. O plany remontowe względem nawierzchni ul. Bluszcza i chodnika przy niej interpelowała radna Aneta Stelmach. W związku z wprowadzoną od 1 stycznia selektywną zbiórką odpadów tekstylnych radny Stanisław Gryzło zawnioskował o umożliwienie mieszkańcom wywiązanie się tego obowiązku na przykład poprzez organizowanie comiesięcznej mobilnej zbiórki takich odpadów.
Wolne głosy
Wiceprzewodniczący RM Remigiusz Kuś zawnioskował o renowację tablic ogłoszeniowych w sołectwach, a radna Katarzyna Głośna o utwardzenie ul. Krupy i naprawę nawierzchni placu przy Domku Harcerskim. Radna Anna Chrapek-Budacz poprosiła o uzyskanie od Wyższego Urzędu Górniczego informacji dotyczącej spowodowanych eksploatacją zagrożeń dla linii kolejowej w Mikołowie. Problemy permanentnego zanieczyszczania powietrza przez firmę w sąsiedztwie os. Waryńskiego, a także pojawiających się w tej okolicy dzików zgłosiła radna Stanisława Hajduk-Bies. (B)
Następna sesja zapowiadana jest na 29 kwietnia.
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…