Dr Bogusław Tracz opowiedział 13 lutego w Muzeum o tym, czym była tzw. Tragedia Górnośląska.
W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. Przejściu frontu i zajęciu Górnego Śląska przez Armię Czerwoną w 1945 r. towarzyszyły cierpienia ludności cywilnej, zbrodnie i gwałty, aresztowania, internowania i deportacje, które składają się na pojęcie Tragedii Górnośląskiej. Pamięć o tych wydarzeniach była przez dekady tłumiona przez oficjalną narrację PRL-u, aby po 1989 powrócić na nowo do publicznej świadomości. W 2010 r. Sejmik Województwa Śląskiego, a w 2012 r. Sejmik Województwa Opolskiego przyjęły uchwałę o corocznym upamiętnianiu tych wydarzeń, jako termin wyznaczając ostatnią niedzielę stycznia. W 2025 r. w Sejmie i Senacie RP przyjęto uchwały oddające cześć ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Wydarzenia, do których doszło w 1945 r., są również przedmiotem refleksji historyków.
Wykład dr. Bogusława Tracza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach był prezentacją wyników dotychczasowych badań tej tematyki, a jednocześnie próbą wyjaśnienia ewolucji terminu Tragedii Górnośląskiej, który początkowo odnosił się do skutków deportacji mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku, by z czasem objąć szerszy kontekst represji politycznych i społecznych wobec ludności regionu.
Muzeum w Mikołowie
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…