Spotkaniami z Jolantą Sowińską-Gogacz poświęconymi istniejącemu podczas II wojny światowej w Łodzi nazistowskiemu obozowi dla polskich dzieci rozpoczął się 10 stycznia cykl imprez historycznych z okazji 80. rocznicy Marszu Śmierci.
Przed południem wykładu dwukrotnie wysłuchali w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie mikołowskich szkół, a wieczorem goście Muzeum. Prelegentka zilustrowała swe wstrząsające opowieści prezentacją multimedialną.
„Podczas II wojny światowej funkcjonował w Łodzi niemiecki obóz dla polskich dzieci. Niemcy zwozili tam i więzili bezterminowo małoletnich Polaków w wieku od 2 do 16 lat. Obóz utworzono na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta (6 hektarów) między ulicami Bracką, Górniczą, Emilii Plater i murem cmentarza żydowskiego (dzisiaj ulica Sporna). Nazywany jest obozem na Przemysłowej, bo na rogu Przemysłowej z Bracką była główna brama, a budynek pod numerem 34 Niemcy wybrali na komendanturę. Obóz otworzono 1 grudnia 1942 roku. Polskie dzieci doświadczały tam wielu krzywd i cierpień, ponieważ Niemcy dawali im głodowe racje jedzenia, zmuszali do ciężkiej pracy w przeróżnych warsztatach, stworzyli warunki prowadzące do zakaźnych i groźnych chorób, często stosowali przemoc fizyczną. Trafiały tam polskie dzieci przyłapane na szmuglu żywności, żebrzące sieroty wojenne i małoletni bezdomni, dzieci z rodzin antyhitlerowskiej konspiracji, mali harcerze, dzieci rodziców nie chcących podpisać volkslisty itp. Były w nim dzieci z całej Polski, a najwięcej ich przywożono ze Śląska, z Wielkopolski, Pomorza, Mazowsza, Małopolski, z samej Łodzi i jej okolic. Przez obóz przeszło około 3 tysięcy polskich dzieci, a na co dzień było ich w nim około tysiąca. Zbrodnicza działalność Niemców w obozie na Przemysłowej zakończyła się po ich ucieczce 18 stycznia 1945 roku.
Jolanta Sowińska-Gogacz – kulturoznawca, publicystka i pedagog, autorka wielu artykułów prasowych na temat dziejów niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi i bestsellerowej książki „Mały Oświęcim” (Warszawa 2020), która jest podsumowaniem pięciu lat zbierania relacji ostatnich żyjących ocalałych. Pracownik Działu Edukacji w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Laureatka nagrody Znak Dobra (Poznań 2015), Plastra Kultury (Książka Roku 2020) i wyróżnienia im. Janusza Kurtyki przyznanego przez SDP. „Mały Oświęcim” nominowany był przez kapitułę IPN do tytułu Historycznej Książki Roku w kategorii Wspomnienia.” (Muzeum w Mikołowie)
Drodzy Mikołowianie
Początek roku oznacza nowy start. Myślę, że to dobra okazja, by nieco przybliżyć Państwu nasze plany inwestycyjne na tę kadencję.
Więcej…