Apogeum wydarzeń 8. OFF „Filmowe Południe” przypadło na sobotę 16 listopada – co wcale nie oznacza jego zakończenia...
Pierwszą w tym dniu festiwalową atrakcją był spacer filmowy po Mikołowie, czyli peregrynacja po miejscach związanych z różnymi produkcjami filmowymi. W samo południe w MDK rozpoczęły się warsztaty storytellingowe, które poprowadził Mateusz Świstak. Trochę później po drugiej stronie rynku w siedzibie CAS odbył się panel dyskusyjny z udziałem przewodniczącego AKF iks Tymoteusza Stańka, członków festiwalowego jury, Bartka Gajdy z oświęcimskiego AKF Chemik, Anny Zakurzok i Jędrzeja Pisarka z AKF Klaps z Chybia oraz Wojciecha Szwieca – dyrektora mikołowskiego Muzeum oraz jednej z kluczowych postaci dla amatorskiego ruchu filmowego w naszym mieście. Rozmawiano o sensie istnienia nieprofesjonalnej kinematografii oraz jej perspektywach w zmieniającej się coraz szybciej rzeczywistości technologiczno-medialnej.
Wieczorem przyszła pora na festiwalową galę, którą poprowadził Kuba Kurzela. Rozwinięty w holu MDK czerwony dywan znajdował uzasadnienie nie tylko w fakcie przyznawania nagród zwycięzcom konkursu, ale też w przybyciu licznych gości, gdyż świętowano tego dnia 65-lecie działalności mikołowskiego klubu. W zahaczającej o kabaretowy spektakl formie członkowie „iksa” Wojciech Linca i Marcin Cholewa przeprowadzili publiczność przez historię naszego AKFu. Przy tej okazji zaprezentowane zostały trailery najnowszych produkcji. Wyświetlono również trzy klasyki legendarnego Leona Wojtali w improwizowanej na żywo muzycznej oprawie w wykonaniu Tomasza i Mateusza Ignalskich.
Po wystąpieniu przewodniczącego od trzech lat działaniom mikołowskich amatorów Tymoteusza Stańka przyszedł czas na gratulacje i życzenia, które składali: burmistrz Stanisław Piechula ze swoją zastępczynią Anetą Esnekier, przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska z radną Anetą Stelmach, senator Piotr Masłowski, wicestarosta Jarosław Sworzeń wraz z członkinią zarządu powiatu Grażyną Nazar, Hanna Kamińska w imieniu MDK, wymienieni już wyżej członkowie zaprzyjaźnionych AKFów z Chybia i Oświęcimia, reprezentantki Zespołu Regionalnego Mikołowianki oraz Rady Seniorów, a także przedstawiciele MFF „Publicystyka” z Kędzierzyna Koźla. Była chwila na zrobienie wspólnego zdjęcia obecnym członkom „iksa”, a akcentem związanym z przyszłością klubu było zaprezentowanie nowego logotypu, którego autorką jest Julia Figołuszka. Nie zapomniano też o urodzinowym torcie i gromkim odśpiewaniu „Sto lat”.
Oprócz wspomnianych już projekcji wyświetlono tego wieczoru jeszcze jeden film – „Nadzieję” w reżyserii Krzysztofa Jakoniuka, czyli obraz zdobywający Grand Prix festiwalu – statuetkę Skarbnika wykonaną z węgla. Ponadto jury w składzie: Ewa Duś (przewodnicząca), Mateusz Demski i Wojciech Wikarek postanowiło nagrodzić następujące filmy: wyróżnienia – „Plac Wolności 4” reż. Kacper Wiącek, „Zatrzymanie świata w kadrze” reż. Adam Sikora, „Wspomnienie ze śląskiego familoka” reż. Henryk Latusek; 3. miejsce kat. niezależnej – „złoTOwłosy” reż. Maciej Żuk, 3. miejsce kat. amatorskiej – „Najlepszy” reż. Marzena Wacław-Pazera, 2. miejsce kat. niezależnej – „Śmiertelna pomyłka” reż. Dariusz Henka, 2. miejsce kat. amatorskiej – „Dyktator” reż. Bartosz Gajda, 1. miejsce kat. niezależnej – „Streetworker” reż. Damian Piasecki, 1. miejsce kat. amatorskiej – „Płatne po planie” reż. Tomir Dąbrowski.
Pokaz nagrodzonych filmów odbędzie się w niedzielę o godzinie 15 w MDK. (WalKa)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…