W pełnym składzie obradowała 24 września na swej V sesji Rada Miasta obecnej kadencji.
Posiedzenie otwarła przewodnicząca Katarzyna Syryjczyk-Słomska, która przed przystąpieniem do procedowania projektów uchwał przekazała prowadzenie swemu zastępcy Łukaszowi Rygule.
Uchwały
Radni podjęli uchwały w sprawach: zmian w budżecie na 2024 rok • zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Mikołowa na lata 2024-2041 • przyjęcia Programu Współpracy Gminy Mikołów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025 • nabycia na rzecz Gminy Mikołów prawa własności nieruchomości w Borowej Wsi • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej przy ul. Damrota • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej przy ul. Wyzwolenia • wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości położonej przy ul. Malinowej • zmiany uchwały w sprawie powołania stałej komisji Rady Miejskiej – Komisji nr 5 Skarg, Wniosków i Petycji (jej nową członkinią została Agnieszka Byrtek-Zdebel) • wyrażenia woli złożenia wniosku aplikacyjnego i przystąpienia do realizacji projektu pn. Przebudowa budynku Przedszkola nr 3 celem poprawy efektywności energetycznej i optymalizacji energetycznej budynku • udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków znajdującym się na terenie Gminy Mikołów.
W tej ostatniej chodzi, jak napisano w preambule, o zachowanie i ekspozycję „najcenniejszych zabytków naszego Miasta” – beneficjentem jest tutaj Bazylika św. Wojciecha.
Podziękowania i zaproszenie
Przewodnicząca RM Katarzyna Syryjczyk-Słomska złożyła podziękowania za spontaniczną pomoc powodzianom – skierowała je do koordynujących akcję wiceburmistrzów Anety Esnekier i Mateusza Handla oraz sekretarza miasta Jakuba Jarząbka, rad sołeckich i mieszkańców, a także harcerzy Hufca ZHP Ziemi Mikołowskiej.
Zaprosiła również na 19 października na Rynek do udziału w profilaktyczno-zdrowotnej kampanii Różowy Mikołów.
Interpelacje
Radna Dorota Pytel, dziękując burmistrzom za pomoc na rzecz powodzian, złożyła interpelację odnośnie zarządzania kryzysowego w Mikołowie, wnioskując przy okazji – w świetle ostatnich wydarzeń – o zwiększenie ekwiwalentu dla strażaków z OSP za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wiceburmistrz Mateusz Handel odparł, że już 16 września doszło do spotkania z komendantami OSP, podczas którego władze miasta zobligowały się do uzupełnienia zniszczonego w trakcie tych działań sprzętu poszczególnych jednostek oraz gratyfikacji dla uczestniczących w nich druhów. Jego słowa potwierdził radny Krzysztof Jakubiec, a burmistrz Stanisław Piechula zapewnił, że działania miasta w tej materii są z jednostkami OSP ustalone i w pełni skoordynowane.
Druga interpelacja Doroty Pytel dotyczyła liczników wody do celów ogrodowych. Burmistrz Stanisław Piechula wyjaśnił, że należą one do ich właścicieli i ZIM nie jest władny do pilnowania terminów ich atestowania.
Radny Józef Kurtycz zainterpelował o „realizację miejsc parkingowych przy Przedszkolu nr 11 przy ul Marii Kownackiej” oraz zapytał o termin zakończenia remontu ulicy Pszczyńskiej.
Odnośnie miejsc postojowych burmistrz odpowiedział, że podobny problem dotyczący rodziców dowożących do placówek dzieci istnieje przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 3:
– Nie wszędzie da się takie stworzyć – wyjaśnił.
– Temat przy tym przedszkolu jest od dawna dobrze znany, staramy się ten problem rozwiązać – dopowiedział Mateusz Handel. – Z kolei remont ulicy Pszczyńskiej to inwestycja powiatowa i tam należałoby szukać odpowiedzi – nawiązał do drugiej interpelacji radnego – ale ma się zakończyć w połowie grudnia. (BP)
Następną sesję Rady Miasta zaplanowano na 22 października.
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…