Debatą poświęconą bezpieczeństwu zainaugurowano 17 września w CAS tegoroczne Mikołowskie Dni Seniora.
Po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez burmistrza Stanisława Piechulę oraz przewodniczącą Rady Seniorów Dorotę Podlodowską-Graczyńską rozpoczęło się spotkanie, które poprowadził mł. aspirant Sebastian Kapias z KPP Mikołów. Jego obecność, jak również przedstawicieli MOPS oraz Centrum Zdrowi, związana była z tematem debaty poświęconej przemocy i zapobieganiu temu zjawisku. Mówiono, czym jest przemoc, w tym wobec osób starszych, wskazując na jej różne oblicza: fizyczne, ekonomiczne i psychiczne, a także, że może to być jednorazowy epizod, jak i zjawisko cykliczne. Mówiono też, gdzie ofiary mogą szukać pomocy – wskazywano nie tylko kontakt z organami ścigania, ale także pracownikami socjalnymi lub personelem medycznym.
– Lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny mają obowiązek zgłoszenia takich przypadków – podkreślała Emilia Nawrocka-Kołodziejczyk, prezes Centrum Zdrowia, wskazując, że w każdej chwili ofiara przemocy możne zastrzec prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej.
Przedstawicielki MOPS zachęcały do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, które mogą okazać się pomocne, chociażby w kwestii uzyskania zabezpieczenia finansowego.
W trakcie debaty nie zabrakło pytań ze strony seniorów, którzy mogli także wypełnić przygotowane dla nich ankiety.
Ósma edycja Mikołowskich Dni Seniora potrwa do 20 września. W środę zorganizowany zostanie Senioralny Festiwal Podróżniczy Srebrna Droga, w czwartek rywalizacja sportowa w hali MOSiR, zaś zwieńczeniem będzie piątkowy koncert na rynku, w trakcie którego poznamy tegorocznych laureatów plebiscytu Mikołowski Senior na TOPie. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…