Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum w Mikołowie nastąpiło 6 września.
Mieszcząca się wcześniej przez kilkanaście lat w Białym Domku placówka funkcjonuje obecnie przy ul. Konstytucji 3 Maja 18 w wyremontowanej willi należącej przed II wojną do ówczesnego burmistrza Jana Koja, a po niej pełniącej rolę żłobka. Dlatego gości już po obu stronach wejściowych schodów witają narysowane na ścianach przez Krzysztofa Rzeźniczka postaci: właśnie Jana Koja oraz Rafała Wojaczka, który jest patronem zajmującego jedno dolne skrzydło Instytutu Mikołowskiego.
Do muzeum, któremu dyrektoruje Wojciech Szwiec, należy drugie skrzydło na parterze, w którym zlokalizowano salę konferencyjną, poza tym dysponuje pomieszczeniami na dwóch pozostałych kondygnacjach. Znajdują się tam sale wystawowe, biuro, sanitariaty i magazyny, w których gromadzone są wciąż powiększające się zbiory; jest także winda. Aranżacja pomieszczeń jest dziełem Joli Barnaś, a także Anny Olszynki.
Poza tym na skwerku na zapleczu zbudowano pawilon, w którym działać będzie kawiarenka.
Uroczystość otwarcia przyciągnęła wielu gości – władze miasta z burmistrzem Stanisławem Piechulą i jego zastępcami Anetą Esnekier oraz Mateuszem Handlem na czele, przewodniczącą RM Katarzynę Syryjczyk-Słomską i grono radnych, byłych burmistrzów: Eugeniusza Wycisłę i Marka Balcera, obecni byli także poseł Łukasz Osmalak, wicewojewoda Michał Kopański, radna Sejmiku Śląskiego Ewa Chmielorz, przedstawiciele starostwa i innych gmin powiatu, szefowie miejskich instytucji itp. Po ich oficjalnym przywitaniu i symbolicznym przecięciu wstęgi zaproszono do zwiedzania.
Na inaugurację przygotowano pięć ekspozycji. Podczas otwarcia zobaczyć było można następujące wystawy: czasową „Impresje i inspiracje” z obrazami z prywatnej kolekcji Gerarda Piszczka; poświęconą historii naszego miasta; zrekonstruowany gabinet przedwojennego burmistrza Jana Koja; ukazujące typowe dawne mieszkanie śląskie, dawną szkołę oraz Starą Aptekę; a także tzw. kącik kolekcjonera, czyli miejsce, w który prezentowane będą zbiory różnych pasjonatów i hobbystów, na początek udostępniono je fanowi dawnej motoryzacji Mateuszowi Piotrowskiemu.
Warto podkreślić, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem latem w Muzeum odbywały się pod opieką Szymona Witczaka warsztaty „Gryfne beboki i straszydła śląskie”.
W weekend 7 – 8 września Muzeum zaprasza w godzinach 10 do 18 na dni otwarte, wstęp wolny. (BP)
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…