Ukazała się książka, której głównym autorem, przy współpracy z Piotrem Oczadłym i Urszulą Paździorek-Pawlik, jest Ryszard Szendzielarz, zmarły w ubiegłym roku kronikarz Mikołowa.
Ta finalna w bibliografii jego dzieł pośmiertna pozycja nie dotyczy jednak naszego miasta; zatytułowana „Szlachetne zdrowie” poświęcona jest Szpitalowi Miejskiemu w Tychach. To akurat nie dziwi, gdyż Ryszard Szendzielarz był przez lata związany zawodowo z tamtejszą służbą zdrowia. Pracował nad tą monografią w ostatnich miesiącach swego życia.
Opracowanie podaje zarys całej historii Tychów, skupione jest jednak na sięgających drugiej połowy XIX wieku dziejach zorganizowanego lecznictwa w tym mieście, zaś jego podstawowa i najobszerniejsza część dotyczy Szpitala Miejskiego – najpierw mieszczącego się przy ul. Nowokościelnej, a od 1954 roku przy ul. Cichej. Całość jest bogato ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, zaś notą wydawniczą opatrzył ją dyrektor placówki dr n. med. Marek Krawczyk.
Poza autorstwem Ryszarda Szendzielarza znajdziemy w książce „Szlachetne zdrowie” również inne mikołowskie akcenty. Warto przypomnieć, że w latach 50. XX wieku w tyskim Szpitalu Miejskim pracował na oddziale chirurgii mikołowianin dr Józef Gasz, zmarły ponad 20 lat temu radny miejski. W opisie funkcjonowania placówki przed II wojną światową znajdziemy odnoszące się do jej ówczesnego dyrektora Stefana Krynickiego obszerne cytaty pochodzące z książki „Dawno temu w Starych Tychach” oraz artykułu „...jak życie może wyglądać” redaktora naczelnego Gazety Mikołowskiej Bogdana Prejsa. Należy również dodać, że redakcyjne i edytorskie opracowanie publikacji jest dziełem mikołowianek: Magdaleny Kubisty oraz Magdaleny Alszer.
Książka „Szlachetne zdrowie. Z dziejów Szpitala Miejskiego w Tychach” dostępna jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…