Ponad 80 osób: nauczycieli, terapeutów, psychologów, pracowników pomocy społecznej, sądu i policji uczestniczyło 30 października w MBP w XII Powiatowej konferencji na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
Poświęcona była „Samotności dziecka w seksualizującym je świecie”. Spotkanie otworzyły dyrektor PCPR Mirella Banaś oraz Grażyna Nazar, członkini Zarządu Powiatu, które podkreśliły wagę tematyki.
Prowadząca je prelegentka Barbara Alicja Płaczek, pedagog i terapeuta, certyfikowany edukator seksualny dzieci i młodzieży, przyznała, że edukacja seksualna to nie seksualizacja, a działanie wręcz przeciwne, które ma sprawić, iż temat ten będzie dziecku przybliżany w sposób dostosowany do jego wieku, z zachowaniem jego wrażliwości, zaś zainteresowanie sferą seksu jest u dziecka naturalne.
– Nie można mu mówić – dowiesz się później, bowiem jeśli nie zabezpieczymy jego naturalnej ciekawości i będziemy unikać odpowiedzi, to ono i tak trafi na te treści, często w zwulgaryzowanej formie dostępnej w internecie – stwierdziła.
Podkreśliła potrzebę wzbudzenia w dziecku prawdziwego poczucia wstydu, które zabezpieczy je chociażby przed wykorzystaniem seksualnym. Wskazała również na niebezpieczeństwo związane z dostępem dzieci do treści pornograficznych dostępnych w sieci czy reklamach, które nie są odpowiednie do ich wieku. Mówiła też coraz większym problemie depresji i samobójstw wśród młodzieży.
Spotkanie było podzielone na dwa bloki, a zakończyło się serią pytań. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Wreszcie doczekaliśmy się spotkania w temacie KDP i Kolei Plus, które wyznacza nowe podejście do kwestii tych dwóch projektów.
Więcej…