Zakończyła się budowa nowego przedszkola w Borowej Wsi. 23 września zorganizowano w nim Dzień Otwarty.
Jedną z obietnic złożonych przez władze Mikołowa jeszcze w poprzedniej kadencji było wybudowanie nowego przedszkola w Borowej Wsi. Najpierw dokonano zakupu odpowiednio dużego gruntu, następnie zlecono opracowanie dokumentacji i uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń. Gdy te były gotowe, na miejscu pojawił się ciężki sprzęt i rozpoczęła się budowa nowego Przedszkola nr 6.
W budynku jest łącznie sześć sal. Sale dydaktyczne przeznaczone dla 150 dzieci. Oprócz nich mamy jeszcze salę doświadczania świata, integracji sensorycznej oraz wielofunkcyjną. W tej ostatniej zabudowana została belka wzmacniająca strop, która w przyszłości umożliwi wstawienie ścianki mobilnej, co pozwoli utworzyć dodatkową salę dla kolejnych 25 dzieci.
Sale dydaktyczne wyposażone są w meble dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Sala doświadczania świata ma wygodne siedziska (pufy) o różnych kształtach i wysokościach. Tworzą one miejsce relaksu i odprężenia. Dodatkowo zainstalowano tzw. magiczny dywan oraz kulę plazmową, które emitują muzykę lub światło, co sprzyja stymulacji i aktywizacji zmysłów. Kula obracająca się pod sufitem i oświetlona strumieniem światła daje wrażenie przestrzeni. Efekt poruszania się światła mobilizuje dzieci do aktywności wzrokowej (rozwija percepcję wzrokową).
Sala integracji sensorycznej została wyposażona w różnego typu huśtawki, które pozwalają ćwiczyć równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w przestrzeni i ogólną sprawność fizyczną. Jest też drabinka sznurkowa – wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój dziecka, wzmacnia niemal wszystkie mięśnie, ale działa przede wszystkim na zwinność ogólną kondycję, motorykę i koordynację. Sala wielofunkcyjna wyposażona jest w podświetlany basen z piłeczkami. Dzięki podświetleniu piłeczki będą nie tylko zachęcały do aktywności i zabawy, ale także będą ozdobą sali i pomogą w stymulacji i aktywizacji zmysłów.
– W całym budynku przedszkolnym, który oddaliśmy do użytku – wykonana została wentylacja mechaniczna i klimatyzacja. Zastosowaliśmy rozwiązania ekologiczne, jak zagospodarowanie „wody szarej” – jest to wewnętrzny system przechwytywania i ponownego wykorzystania wody – tłumaczy zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz Handel.
W tym celu na terenie przedszkola usytuowano. Na dachu zamontowano panele solarne wspomagające przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz dostosowano budynek celem przyszłego montażu instalacji fotowoltaicznej.
Zaplecze kuchenne wyposażone jest w nowoczesny sprzęt, np. piec konwekcyjno-parowy (elektryczny) z uzdatniaczem wody, centralny okap z systemem wentylacji, oświetleniem i łapaczami tłuszczu. Wyposażenie kuchni zostało dostosowane do przygotowania i wydawania 400 obiadów z uwagi na fakt, że będzie również świadczyć usługę gastronomiczną dla pobliskiej szkoły. W celu dowozu obiadów dla dzieci szkolnych zakupiony został melex, a w budynku szkoły przebudowano węzeł żywieniowy.
Na terenie przedszkola wykonano miejsca postojowe dla personelu w ilości 11 szt. oraz dla rodziców wzdłuż ul. Równoległej w ilości 17 szt., a także przed wejściem głównym w ilości 6 szt. Wykonano również 3 miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Dla rowerzystów zabudowano stojaki rowerowe, przystosowane dla dużych jak i dziecięcych rowerów.
Przy przedszkolu znajduje się piękny plac zabaw, na którym usytuowano 16 urządzeń zabawowych, w tym urządzenia integracyjne dostosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami, m.in. huśtawka bocianie gniazdo, panele edukacyjne (zegar, liczydło/sklepik, drzewko) skałka z tunelem, „ścieżka zdrowia” oraz dwie piaskownice z zadaszeniem tzw. żaglem.
Cała inwestycja kosztowała 13 mln złotych, a kolejna duża inwestycja oświatowa, nad którą pracuje miasto, realizowana ma być w Kamionce.
Drodzy Mikołowianie
Tematem największej wagi w październiku była trudna sytuacja Centrum Zdrowia i troska o przyszłość Szpitala Powiatowego.
Więcej…