W Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano 19 kwietnia kolejne spotkanie „Porozmawiajmy przy kawie o nas seniorach”.
Tym razem tematem wiodącym były kwestie zdrowotne, a dokładniej służba zdrowia, stąd obecność przedstawicieli dwóch mikołowskich szpitali.
O funkcjonowaniu Centrum Zdrowia prowadzącego szpital powiatowy, przychodnię specjalistyczną przy ulicy Okrzei, poradnie w Mokrem, Paniowach i Kamionce oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy mówili jego prezes Mateusz Niewdana oraz kierujący Izbą Przyjęć dr n. med. Robert Świderski. Prezentując placówkę, przedstawiono poszczególne jej oddziały, koncentrując się na geriatrii oraz neurologii z pododdziałem udarowym. Pytany o poradnię gastrologiczną, która w przeszłości funkcjonowała w tej lecznicy, prezes zaznaczył, że czyni starania o jej otwarcie, co nie jest łatwe ze względu na brak lekarzy tej specjalności.
Szpital św. Józefa przedstawili prezes Patrycja Onak oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Bielecki. Zagadnięty o czas oczekiwania na wykonanie artroskopii przyznał, że obecnie jest to około dwóch lat, co, jak dodał jest, i tak krótsze niż w okolicznych placówkach, w których czeka się około czterech lat.
– Patrząc na mapę Polski i dostępność do ochrony zdrowia, to u nas jest i tak łatwiejsza niż w innych regionach kraju – zaznaczył.
O prawach, ale także obowiązkach pacjenta, mówił trzeci z prelegentów, którym był Dominik Uchnast z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Część medyczną zakończyło spotkanie z Małgorzatą Kołodziej, pielęgniarką i zielarką, która zachwalała lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego.
Ostatnim akordem kwietniowego spotkania przy kawie był występ grupy wokalnej działającej przy Powiatowym Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Mikołowie. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…