Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Drodzy Mikołowianie

felieton

Chociaż początek kalendarzowej wiosny przypada dopiero na 21 dzień marca, to w wielu domach wiosenne porządki zapewne już trwają lub za chwilę zacznie się na nie czas.

Wiosenne sprzątanie to nie jedynie wymiana garderoby na lżejszą. Przy okazji często zastanawiamy się nad segregacją domowych rzeczy na te, które jeszcze mogą się przydać i takie, z których korzystać już nie zamierzamy. Porządek w domu sprzyja lepszemu samopoczuciu, jednak bezrefleksyjne wyrzucanie przedmiotów na śmietnik może dostarczyć bólu głowy, zwłaszcza samorządowcom. Są lepsze sposoby na wietrzenie domowych magazynów, ale o tym za moment.

Na początku muszę podzielić się z Państwem alarmującymi wnioskami. My, Mikołowianie, wyrzucamy na śmietnik zdecydowanie częściej i więcej niż nasi sąsiedzi. Wg danych Systemu Monitorowania Usług Publicznych (jedno z narzędzi Głównego Urzędu Statystycznego) masa odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku, jaka przypada na jednego mieszkańca naszego miasta, to ponad pół tony (531 kg w 2021 roku). O ponad 100 kg więcej niż w sąsiednich Katowicach, Tychach czy pozostałych miastach naszego powiatu. W okolicy w zasadzie jedynie Gierałtowice mogą „pochwalić się” większym, bo przecież nie lepszym wynikiem.
Niepokojący powinien być również trend wzrostowy produkcji śmieci. W Mikołowie jeszcze w 2018 roku na jednego mieszkańca przypadało niecałe 400 kg odpadów. W ciągu zaledwie trzech lat szacunkowo każdy z nas zaczął produkować ich o ponad 100 kilogramów więcej. Oczywiście, nie wszystkich odpadów jesteśmy w stanie uniknąć, jak np. tych związanych z remontami czy codzienną spożywczą konsumpcją. Jednak niektóre z nieużywanych już przez nas rzeczy, o ile damy im na to szansę, zanim ostatecznie powiększą skład wysypisk, mogą znaleźć kolejnego właściciela.

Wymiana rzeczy, których nie zamierzamy już używać, to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania nadmiernej ilości produkowanych odpadów. W krajach zachodniej Europy bazary z rzeczami używanymi są zupełnie naturalnym dopełnieniem standardowych sklepów. Znajdziemy w nich w zasadzie wszystko. Od ubrań, mebli, sprzętów sportowych, urządzeń agd i rtv po bibeloty. Nie dostaniemy tam rzeczy nowych, ale każda z nich zdatna jest do dalszego użytku, ot i cały biznesplan. Podobną rzecz chcemy zaadaptować na naszym lokalnym podwórku.
W niedzielę 2 kwietnia zapraszamy na pierwszą odsłonę mikołowskiej wymienialni. W obsługiwanych przez Centrum Aktywności Społecznych przestrzeniach Rynku 2 zorganizujemy dzień wymian, nadając rzeczom drugie życie. Asortyment szeroki – w niedzielne przedpołudnie wymieniać można będzie się ubraniami, artykułami dziecięcymi, zabawkami, książkami, grami (planszówki oraz gry wideo), sprzętem muzycznym czy akcesoriami dla zwierząt. Równolegle na płycie rynku (z racji pierwszej niedzieli miesiąca) odbywać się będzie jarmark staroci.

Wszystkich chętnych do udziału w wymianie rzeczy odsyłam na stronę internetową CAS
(centrumaktywnosci.eu/aktualnosci), znajdzie się tam przygotowana przez nas ankieta, w której należy zaznaczyć, z jakim asortymentem zamierzacie się pojawić. Na każdego zainteresowanego wymianą czekać będzie osobne stanowisko. Szczegółowo o akcji, którą zamierzamy organizować cyklicznie, informować będziemy w miejskich mediach społecznościowych.

Zanim jednak spotkamy się w kwietniu, polecam Waszej uwadze jeszcze jedną wymianę. 9 marca w Miejskim Domu Kultury, w ramach Tygodnia Mocy Kobiet, przewidziany jest Mikołowski Swap! – czyli wymiana ubrań. Odzież nadającą się do dalszego użytku, z której nie zamierzamy już korzystać, będzie można wymienić na inną.

Tydzień Mocy Kobiet rozpocznie się w sobotę, 4 marca, charytatywnym maratonem zumby w hali MOSiR. W ramach rozłożonej na kilka dni imprezy organizatorki zapraszają również na zajęcia jogi, pogadanki o zdrowiu kobiet oraz konsultacje medyczne (7 marca w CAS na Rynku 2).

Już teraz serdecznie Państwa zapraszam i zachęcam do rezerwacji obu dat. Marcowa wymiana ubrań w Miejskim Domu Kultury i kwietniowa wymiana (nie tylko ubrań) w Centrum Aktywności Społecznej może być dobrym punktem wyjścia do zmiany sposobu myślenia o rzeczach, które wcale nie muszą stać się odpadem.

Mateusz Handel
Zastępca burmistrza Mikołowa

plakat

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.03.2023 plakat 001 30.03.2023 plakat 002

 31.03.2023 plakat 00101.04.2023 plakat1 001

27.03.2023 plakat29.03.2023 plakat 002

01.04.2023 plakat1 00201.04.2023 plakat1 003

01.04.2023 plakat1 00401.04.2023 plakat1 005

 
Przewiń na górę