Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Idzie zima zła. Choć mamy nadzieję, że w tych trudnych dla wszystkich czasach okaże się jednak łagodna i pozwoli nam mniej wydać na energię oraz utrzymanie miasta w zadowalających warunkach, szczególnie energetycznych i drogowych.

Proszę jednak Państwa o wyrozumiałość, gdyby pojawiły się problemy. Niestety, po zmianach w zakresie finansów gmin wprowadzonych przez rząd Morawieckiego i PiS, sytuacja finansowa wszystkich samorządów jest niemal tragiczna i najbliższe lata będą upływały pod hasłami oszczędzania i prób wiązania końca z końcem.

Rozpocznę jednak od dobrej informacji i podziękowań dla wszystkich mieszkańców i naszych miast partnerskich Beuningen z Holandii oraz Sainte-Genevieve des Bois z Francji, którzy wsparli nasze konto pomocy dla Ukrainy. Dzięki takiej pomocy finansowej właśnie zakupiliśmy cztery duże agregaty prądotwórcze w polskiej firmie Proton. Pojadą one do miast w Ukrainie, które poprosiły nas o pomoc oraz wsparcie w tym trudnym dla Ukrainy czasie.

Gdy Putin niszczy strukturę energetyczną, wiele milionów ludzi pozostaje w tym zimowym okresie bez prądu i ogrzewania. Pomoc teraz jest szczególnie ważna i niezbędna dla naszych sąsiadów, chociażby dlatego, że to dziś Ukraińcy walczą też o nasze bezpieczeństwo, by do Polski nie doszła taka wojna, jaką Putin zgotował Ukrainie. Warto o tym pomyśleć, gdy za oknem zima, a my mieszkamy bezpiecznie i dostatnio (lub przynajmniej zadowalająco) w porównaniu z naszymi ukraińskimi sąsiadami.
Organizujemy także zakupy konserw i ciepłej odzieży oraz innych potrzebnych rzeczy dla walczących żołnierzy. Tymczasem w Mikołowie mieszka kilkuset Ukraińców, z czego około 30 w Domku Harcerskim i Sołtysówce w Mokrem. Pozostali są samodzielni lub korzystają z prywatnie organizowanej pomocy, za co wszystkim gorąco dziękuję.

Gdyby ktoś zechciał wesprzeć starania pomocowe dla Ukrainy, szczególnie ważne teraz w okresie zimowym, to najlepiej wpłacić dowolny datek na konto:
14 2130 0004 2001 0323 7526 0014 – z dopiskiem: pomoc dla uchodźców

W naszych lokalnych problemach wrócę do węgla i wszystkich spraw z nim związanych. Od razu zwrócę uwagę na najważniejszy fakt i podkreślę go, prosząc o właściwe oraz obiektywne zrozumienie problemu węglowego. Jako Gmina staramy się pomagać na tyle, na ile jest to możliwe w rozwiązywaniu problemu stworzonego przez obecny rząd Morawieckiego i PiS. Ratując przez nich zawinioną sytuację, prowadzimy dystrybucję węgla, a ogromem dodatkowych prac zarzucono Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) oraz Wydział Ochrony Środowiska.

Rząd najpierw przydzielił dodatek węglowy wszystkim deklarującym palenie węglem. Gdy w Mikołowie ponad 4 tys. osób złożyło wnioski o dodatek 3 tys. zł, zmienili ustawę i przepisy, wykluczając z możliwości otrzymania dodatku około 30% gospodarstw domowych, a za tymi przepisami MOPS musiał te wnioski odrzucić. Następnie rządzący ponownie dopuścili do starania się o dodatek węglowy odrzucone osoby, ale po dokładnym skontrolowaniu ich gospodarstw przez pracowników MOPSu. Teraz, poza obrabianiem wniosków, wymuszono jeszcze na naszych pracownikach kontrolowanie domów mieszkańców.

Trudno się dziwić, że taki chaos administracyjny i prawny doprowadza mieszkańców do okazywania swojego niezadowolenia, gdy się okazuje, że dodatek węglowy na zimę może dostaną w styczniu lub później. Proszę jednak zwrócić uwagę, że pracownicy Gminy, a w szczególności MOPSu, jedynie próbują pomagać Państwu i rozwiązać stworzone problemy przez obecnie rządzących. Dlatego proszę nie kierować do pracowników Urzędu i MOPSu w Mikołowie swojego niezadowolenia, gdyż my – tak samo, jak Państwo – mamy z powodu złego zarządzania naszym krajem duże problemy!

Obecnie jest już procedowana sprzedaż węgla przez Gminę, jednak jego ilość i jakość  będzie taka, jaką nam zapewnią rządzący, a o wszystkim staramy się informować na bieżąco na stronach internetowych Urzędu Miasta.

Kończy się ten trudny, ale też niestety „ciekawy” i intensywny rok, który zmienił bardzo wiele w naszym dotychczasowym stabilnym i normalnym funkcjonowaniu. Mija rok jubileuszowy 800-lecia naszego miasta, z wieloma imprezami, wydarzeniami, obchodami i inwestycjami. Mam nadzieję, że kolejny rok pozwoli nam na dalsze, stabilne i bezpieczne funkcjonowanie i rozwijanie naszego Mikołowa, czego Państwu i sobie życzę.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

fot1

15 listopada ponownie mieszkańcy Mikołowa i sąsiednich gmin protestowali przeciwko szybkiej kolei przez Mikołów na linii 170. Naszym sprzymierzeńcem w sprawie była telewizja TVN (transmisja na żywo). Bez wcześniejszych rozmów i uzgodnień z nami okazało się, że spółka CPK chce być współinwestorem rządowego Programu Kolej +, tego samego, w którym staramy się o budowę dodatkowego toru dla połączeń lokalnych z Katowic przez Mikołów do Orzesza Jaśkowic. Dla takiego działania CPK nie ma naszej zgody.

fot2fot3

 

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

28.11.2022 plakat 002 27.11.2022 plakat 002

 03.12.2022 plakat3 00106.12.2022 plakat

123.11.2022 plakat

04.12.2022 plakat03.12.2022 plakat3 002

03.12.2022 plakat3 00305.12.2022 plakat

 
Przewiń na górę