Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_finder, 1

Artykuły

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Niedawno w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie jednoczące społeczności powiatu mikołowskiego i Czerwionki-Leszczyn, a także samorządowców tych ziem.

Chodzi o rządowy projekt CPK związany z budową linii kolejowej KDP nr 170 i podawanie nieprawdziwych informacji, wobec których nie możemy milczeć.
Na spotkaniu wszyscy mówiliśmy jednym głosem. Nie zgadzamy się na zapowiedziane przez zarząd spółki przebiegi szybkich kolei przez nasze gminy, ponieważ tym samym niszczone będą domy i osiedla, w których żyją nasi mieszkańcy. Niszczone zostaną zakłady pracy, miejsca bytowania zwierząt, tereny zielone, miejska infrastruktura.
Przy wskazywaniu przez ministra Marcina Horałę wariantu docelowego Kolei Dużych Prędkości CPK dowiedziałem się, że wybrano dokładnie ten, który rzekomo zaproponował Burmistrz Mikołowa. W tym miejscu muszę jasno powiedzieć – nigdy takiej zgody nie było! Podczas rozmów z CPK o różnych gorszych czy lepszych rozwiązaniach wskazywaliśmy jedynie, które warianty są szczególnie szkodliwe dla Mikołowa, a które mniej. Nie była to jednak nigdy zgoda na jakikolwiek wariant. Jesteśmy przeciwni wszystkim scenariuszom, które biegną przez ten teren, bo każdy z nich jest mniej lub bardziej szkodliwy. To jedyne i niezmienne oficjalne stanowisko władz Mikołowa.

06.09.2023 okiem 001

Jak Mikołów wykorzystał środki unijne z lat 2014 – 2020

Obecność Polski w Unii Europejskiej to fakt, z którego powinniśmy być dumni. Akcesja  oznaczała wiele pozytywnych zmian – swobodę przemieszczania, otwarty rynek i stabilność. Od blisko 20 lat korzystamy też z europejskich funduszy, które wzmacniają gospodarkę, rozwijają infrastrukturę i niwelują różnice w rozwoju. Na pytanie, czy będziemy mieli szansę korzystać z kolejnej unijnej perspektywy, żaden samorządowiec nie zna dziś odpowiedzi. Zachęcam Państwa do obejrzenia wystawy na Rynku ukazującej, jak Mikołów wykorzystał środki z minionej perspektywy unijnej i jak dzięki nim zmieniło się nasze miasto.

06.09.2023 okiem 002

Zapraszamy na Starganiec

W sierpniu wspólnie z Prezydentem Katowic Marcinem Krupą oraz przedstawicielami Lasów Państwowych dokonaliśmy oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego stawu i kąpieliska na Stargańcu. Obiekt w ciągu ostatnich miesięcy przeszedł gruntowną metamorfozę. Miejsce odzyskało swój dawny blask i już wiemy, że w gorące dni przyciąga wielu mieszkańców Mikołowa, Katowic i innych miast. Nowy Starganiec przypomina nam dni z naszej młodości – tu się bawiliśmy, piknikowaliśmy i pływaliśmy. Zapraszamy na wypoczynek na łonie przyrody, przy czym pragnę zasugerować, że na Starganiec najlepiej wybrać się rowerem.

06.09.2023 okiem 003

Zamknięcie parkingu przy ul. Więcka

21 sierpnia z użytkowania wyłączono parking przy ul. Więcka. Ma to związek z projektem  „Mikołów dla klimatu”, a ściślej z jego komponentem „Zielony Parking”. Inwestycja będzie  nawiązaniem do skweru przed budynkiem przy ul. Miarki 16 i pozwoli zwiększyć metraż powierzchni zielonych w centrum, a jednocześnie powstanie kolejny utwardzony parking. Do budowy wykorzystane będą płyty zapewniające wsiąkanie wód opadowych i rozrost trawy. Parking ma stanowić element sieci korytarzy ekologicznych i klinów napowietrzających miasto. Finansowane z Funduszy Norweskich prace planowane są do późnej jesieni. Więcej o projekcie: http://www.mikolowdlaklimatu.mikolow.eu

06.09.2023 okiem 004

Uczynimy Rynek bardziej zielonym

Chcemy, by nasz Rynek był jeszcze piękniejszy. Tak się już dzieje – wyremontowaliśmy kamienice przy ul. Jana Pawła II oraz przy Rynku 2, a swoje obiekty Rynek 3, 4 i 13 odnawiają prywatni właściciele. Teraz czas na zieleń. Aby Rynek był bardziej przyjazny, w miejsce obecnych drzew posadzimy 17 lip drobnolistnych, które pięknie się prezentują, roztaczają miły zapach, szybko rosną i dają sporo cienia, przybędzie też rabat z krzewami. Uczynimy to dzięki środkom pozyskanym z tzw. Funduszy Norweskich. Wykonawca przewiduje rozpoczęcie robót we wrześniu, a remont zakończy się jeszcze jesienią. W czasie prac ziemnych pewne części Rynku zostaną wygrodzone.

06.09.2023 okiem 005

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

trować się na tym, że Mikołów nawet w tych trudnych warunkach skutecznie pozyskuje środki pozabudżetowe i inwestuje w upiększanie otoczenia oraz dostosowywanie go do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Kontynuacja rewitalizacji osiedla Mickiewicza
Osiedle Mickiewicza jest jednym z najstarszych w Mikołowie. Oznacza to również, że znajdujące się tam bloki, chodniki i ulice zostały dość poważnie nadgryzione przez ząb czasu. Sytuację tę dostrzegliśmy już przed laty. Przeprowadziliśmy wówczas konsultacje, na bazie których przygotowaliśmy program działań mających zrewitalizować ten obszar. W pierwszej kolejności postawiliśmy na termomodernizację budynków. Korzyści wynikające z remontów cieplnych to przede wszystkim niższe opłaty za ogrzewanie dla mieszkańców, efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia emisji szkodliwego CO2, a także silniejsza identyfikacja społeczności z miejscem zamieszkania. Po tym, jak opracowaliśmy kompletną dokumentację, uzyskaliśmy pozwolenia i zdobyliśmy dofinansowanie naszego projektu, w ciągu kilku lat przeprowadziliśmy termomodernizację prawie wszystkich bloków na osiedlu Mickiewicza, zupełnie odmieniając jego wygląd. To już za nami, ale przy okazji prac na budynkach informowaliśmy mieszkańców również o kolejnym etapie tego działania – mianowicie o remontach dróg i chodników osiedla. Właśnie dopinamy ostatnie szczegóły i lada dzień ruszamy z pracami.
Wykonamy przebudowę i budowę dróg wewnętrznych z kostki betonowej o powierzchni około 3605 m2 i asfaltobetonu o powierzchni około 762 m2. Przebudujemy i wybudujemy chodniki i ciągi pieszo-jezdne o powierzchni około 2881 m2. Mieszkańcy osiedla sygnalizowali nam także problemy z parkowaniem, dlatego na powierzchni około 2805 m2 przebudujemy stare i wybudujemy nowe miejsca parkingowe. Remonty obejmą także place zabaw i gier dla młodzieży, zamontowane zostaną urządzenia małej architektury – ławki, kosze na śmieci. Na osiedlu pojawi się również nowe oświetlenie w technologii LED, a także kanalizacja deszczowa.
Rewitalizacja osiedla Mickiewicza będzie jednym z najważniejszych działań w mieście. Wiem, że będzie ono wymagało współpracy z mieszkańcami, szczególnie jeśli chodzi o kwestie własności gruntów. Mam jednak nadzieję, że efekt końcowy przyniesie zadowolenie nam wszystkim.

Aby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze, prace podzielone zostały na etapy. Łącznie będzie ich 9, z czego 4 pierwsze planujemy wykonać do końca przyszłego roku (prace ruszą od ulicy Hubera do bloku nr 8 oraz 10, zagospodarowany będzie też teren wokół bloków 22 i 24). Na działanie planujemy przeznaczyć około 17 mln zł, z czego aż 90% stanowią środki pozyskane ze Skarbu Państwa.

Przebudowa AKS
Zmiany nie tylko na os. Mickiewicza. Tuż obok, na miejskim stadionie, również zmieni się sporo. Przy Zawilców 8 pojawi się nowa infrastruktura sportowa – boczne boisko będzie posiadało nawierzchnię z trawy sztucznej, natomiast mniejsze (o wymiarach 41m x 80m) z trawy naturalnej. W obu przypadkach wykonawca zamontuje system nawadniania, drenażu oraz nowe ledowe oświetlenie i piłkochwyty. Mikołowscy kibice będą mieli okazję dopingować AKS z nowych trybun! Obecna, betonowa zostanie wyburzona, a w zamian pojawią się dwie, ułożone symetrycznie względem osi boiska. Na nowo wykonane zostaną wszystkie niezbędne instalacje, w tym przyłącze instalacji gazowej, które poprowadzone zostanie do budynku gospodarczego. Wymienione zostaną ogrodzenia, a od strony południowej do nowej trybuny poprowadzony zostanie chodnik.

O rezultacie spotkań informować będzie nowa tablica wyników. Sobie i wszystkim kibicom gorąco życzę, aby zawsze był to wynik gwarantujący nam trzy punkty po ostatnim gwizdku.

Koszt inwestycji na AKSie to blisko 10 mln zł. Tu także dofinansowanie, po które sięgnęliśmy, wyniosło aż 90%.

Mateusz Handel
Zastępca Burmistrza Mikołowa

SZUKAJ NA STRONIE GM

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.08.2023 plakat 001 30.08.2023 plakat 002

 23.09.2023 plakat02 00123.09.2023 plakat02 002

23.09.2023 plakat02 00322.09.2023 plakat 01 001

23.09.2023 plakat02 00423.09.2023 plakat02 005

23.09.2023 plakat02 00622.09.2023 plakat 01 002

 
Przewiń na górę