Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

ISD

Początek roku to dobry moment na uczynienie kilku postanowień, ale też na podsumowanie pewnego okresu.

Minął właśnie rok mojej kadencji na stanowisku zastępcy burmistrza Mikołowa. Jak Państwo wiedzą, odpowiadam za sprawy społeczne, oświatowe i kulturalne. Charakterystyka dwóch pierwszych obszarów jest szczególnie trudna. Nie są to dziedziny specjalnie medialne, choć bardzo dużo się w nich dzieje i pochłaniają sporą część miejskiego budżetu. Często dotyczą ludzkich codziennych spraw, niejednokrotnie bardzo trudnych. Pisałam już na łamach Gazety o sprawach szkolnych, tym razem chciałam Państwu przybliżyć ubiegłoroczną pracę żłobka oraz Centrum Integracji Społecznej.

Uśmiech od samego ranka
Rok 2019 w Żłobku Miejskim był czasem wielu wyzwań, licznych nowości oraz atrakcji realizowanych przez dyrektor Kornelię Młyńską, która objęła tę funkcję 1 lutego 2019 roku. Wśród wielu zmian należy wymienić uporządkowanie kwestii zapisu dzieci, dostosowanie godzin pracy placówki do potrzeb rodziców, zorganizowanie dnia otwartego dla rodziców dzieci nowoprzyjętych, szkoleń dla personelu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dla podwyższenia komfortu i bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci przebywających w salach zakupione zostały klimatyzatory. Aby uatrakcyjnić pobyt milusińskich w żłobku, zostały kupione tzw. „dmuchańce” – domek i trampolina, które szybko stały się ulubioną atrakcją dzieci. W kalendarzu imprez organizowanych w żłobku pojawił się Kiermasz Bożonarodzeniowy, w którego przygotowaniu czynnie uczestniczyły dzieci i personel placówki.
Stworzone przez panią dyrektor warunki pozwalają dzieciom wspaniale się rozwijać już od najmłodszych lat. Podopieczni są uśmiechnięci i kochają swoje panie.

Stosowanie dobrych praktyk
Centrum Integracji Społecznej to miejsce wyjątkowe. Zostało powołane, by pomóc osobom, które pozostają od dłuższego czasu bez zatrudnienia. CIS daje szansę na ponowne włączenie się do życia społecznego oraz pełnienie ról zawodowych i rodzinnych. Zajęcia w Centrum obejmują pracę w grupie ogrodniczo-porządkowej oraz remontowo-budowlanej powołanej do realizacji określonych zadań według aktualnych potrzeb środowiska.
Poza pracą osoby będące w Centrum korzystają z warsztatów i szkoleń umożliwiających zdobycie nowych lub podnoszenie już posiadanych kwalifikacji zawodowych, odbywają praktyki zawodowe u potencjalnych pracodawców, bo celem realizowanego tu programu jest umieszczenie ich w tych firmach na stałe. Uzupełnieniem działań z zakresu reintegracji zawodowej są różnego typu treningi umiejętności społecznych oraz zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym oraz instruktorami zawodu. W ten sposób uczestnicy wypracowują umiejętności przydatne w codziennym życiu oraz w skutecznym poszukiwaniu pracy.
W 2019 roku z zatrudnienia socjalnego w Centrum skorzystało 60 mieszkańców Mikołowa. Z powodzeniem CIS zrealizował pierwszą część projektu „Program wsparcia społeczności lokalnych”. Ponadto uczestnicy Centrum wyremontowali pomieszczenie na osiedlu Mickiewicza 12, gdzie obecnie działa Fundacja Zakątek Pokoleń oraz Klub Seniora. Na tym samym osiedlu uczestnicy pracujący w grupie ogrodniczo-porządkowej stworzyli zieloną rabatę. Podobnie przy ul. Krawczyka 21. Niezagospodarowany do tej pory teren został zamieniony w kwitnące miejsce. Powstał ogród owocowo-warzywny, a dzięki mieszkającym w nim pszczołom z zapylanych kwiatów uzyskaliśmy pyszny miód.
Uczestnicy Centrum wykonali remonty m. in. sal lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 4, cały rok porządkowali mikołowski park Planty oraz odnowili ławki i donice na prośbę Zakładu Usług Komunalnych.
Ale nie samą pracą człowiek żyje. W minionym roku był czas na udział w ciekawych konferencjach, wizytach studyjnych i prelekcjach, wizycie w muzeum zamkowym w Pszczynie, wspólne zdobycie szczytu górskiego Czantoria, zorganizowanie ogniska integracyjnego czy spotkania wigilijnego.
Za stosowanie dobrych praktyk mikołowski CIS został wyróżniony podczas konferencji z okazji 15-lecia Ustawy o Zatrudnieniu Socjalnym. Wydarzenia miały miejsce podczas konferencji w Katowicach i w Warszawie, a pracownik socjalny Justyna Wierzbicka-Zarychta otrzymała tytuł Śląskiego Prometeusza Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Województwie Śląskim.
12 stycznia uczestnicy wraz z pracownikami Centrum Integracji Społecznej prowadzili w Mikołowie zbiórkę pieniędzy podczas 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obecnie Centrum prężnie się rozwija, starając się podejmować nowe wyzwania, mając na względzie dobro beneficjentów.

Iwona Spychała-Długosz
Zastępca Burmistrza

 

Planszówki i nowe technologie
Któż z nas z dzieciństwa nie pamięta planszówek. Towarzyszą ludzkości od wieków. Obok kości są najstarszą formą gier rozrywkowych. Ewoluują, zyskują coraz to nowe elementy. Był czas, że moda na gry planszowe odeszła w zapomnienie, a ludzi, którzy wciąż w nie grali, uważano za duże dzieci. Dziś moda powraca. Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, tabletu, komputera czy smartfona.
Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji oraz zasad fair play. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne. Warto zastąpić grę na smartfonie, tablecie czy komputerze tradycyjną grą planszową, która jest również doskonałą okazją, aby spotkać się z przyjaciółmi czy rodziną. Z szerokiej oferty gier każdy wybierze coś dla siebie.

Pierwsze miejsce
Ostatnio Szkolny Klub Gier Planszowych działający przy SP 12 w Bujakowie brał udział w ogólnopolskiej akcji Pakietów Noworocznych. Polegała ona na promocji działań klubowych w środowisku lokalnym i dotarcie z informacją o nich do jak największej liczby zainteresowanych. Dzięki niej można było zdobyć pakiet gier! W Akcji Pakietów Noworocznych „Zgrana Dwunastka” odniosła sukces, bo dzięki rewelacyjnej promocji 2513 osób zagłosowało właśnie na bujakowski klub. W imieniu zwycięzcy dziękuję za każdy kliknięty „like” i udostępnienie posta, to bardzo pomogło zostać klubowi zauważonym. Informację o  akcji udostępniły mikołowskie placówki edukacyjne, nasze miejskie portale. Hasło – w grupie siła – potwierdziło się. Szkolny Klub Gier Planszowych działający przy SP 12 w Bujakowie spotyka się w każdą środę od godz. 14.30 do 16.00. Zaprasza w swoje progi każdego.

KALENDARIUM

NA AFISZU

30.01.2019 plakat 01 08.02.2020 plakat 002

 23.02.2020 plakat 00119.02.2020 plakat

14.02.2020 plakat24.02.2020 plakat 01

16.02.2020 plakat 00123.02.2020 plakat 002

23.02.2020 plakat 00323.02.2020 plakat 004

 

Przewiń na górę